DÜNYAManşet

Dünyada korona (13 Mayıs 2020)

Midilli’deki mültecilerde korona; ‘salgın sonrası çocuk ölümleri artabilir’; Trump ABD hazinesini kurtarma peşinde

UNICEF: “Salgın sonrası çocuk ölümleri artabilir”

Pandemi nedeniyle getirilen kısıtlamalar dünya genelinde çocukların sağlık hizmetlerine erişimini etkiliyor.

UNICEF salgın sonrası çocuk ölümlerinin artabileceği uyarısı yaptı.

Salgında çocuklara yönelik yardım malzemeleri, bunların nakliyatı ve yardım önlemlerinin uygulamasına yönelik mali yardım ihtiyacının arttığını belirten örgüt, yaptığı acil yardım çağrısını da 601 milyon dolardan, 1 milyar 600 milyon dolara çıkardı.

Mevcut koşulların ve kötüye giden ekonominin çocukların şiddet ve cinsel istismar mağduru olma tehlikesini arttırdığı ,özellikle kız çocuklarının cinsel şiddet tehlikesiyle karşı karşıya olduğu vurgulandı

UNICEF’in verilerine göre, 1 milyar 800 milyon çocuk sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı ülkelerde yaşıyor.

BM: “Korona krizi nedeniyle gerginlikler ve terör artabilir”

Dünya Gıda Programına göre pandemiyle birlikte iç savaşın olduğu ülkelerde gıda fiyatları artıyor.

Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da gıda yardımına ihtiyaç duyan sayısı 6 milyon 700 bin arttı. Suriye’de geçen yıla göre gıda fiyatının yüzde 100 arttığı ,Yemen de ise 1 ayda yüzde 12 artış olduğu kaydedildi.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) Başkanı Dan Smith, korona krizi nedeniyle uluslararası gerginliklerin ve terörün artabileceği uyarısında bulundu.

Özellikle Irak ve Suriye’de IŞİD’in yeniden güç topladığına işaret eden Smith, Afrika boynuzu bölgesinde ve Batı Afrika’da salgının devletlerin alt yapısını zayıflattığı, insanların ihtiyaç duyduğu yardımı alamadıklarını ifade etti. Bu durumda yardım sözü veren çete ve örgütlere katılım artacak.

Irak, Sudan, Lübnan, Afganistan, Cezayir ve Latin Amerika ülkelerinde insanların taleplerini dile getirmek için sokak gösterileri düzenlediği, gıda maddeleri yetersizliği, istihdam ve geçim sıkıntısı sorunlarının salgınla artışının gerilimi arttıracağını belirttiler.

Norveç: Kesenin ağzını açmaya karar verdi

Dünyanın en büyük Varlık Fonu’na sahip olan Norveç, koronavirüs salgını ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle oluşan kayıpları telafi için kesenin ağzını açma kararı aldı.

Batı Avrupa’nın en büyük petrol üreticisi Norveç’te Fon kişi başı 190 bin dolara, toplamda ise 1 trilyon dolara denk geliyor.

Paranın, yüzde 4 daralma yaşanan ekonominin, özellikle petrol endüstrisinin ayakta kalması için kullanılacağı, Norveç’in ikinci büyük sektörü olan balık çiftliklerinin ise vergilerinin arttırılacağı aktarıldı.

Kolombiya: Mahkumlar ve güvenlik görevlileri koronaya yakalandı

Kolombiya’nın Villavicencio kentindeki bir hapishanede 854 kişide virüs tespit edildi. Pozitif çıkan mahkumların yanı sıra güvenlik görevlileri de var.

Kapasitenin üstünde mahkum olmasının virüsün yayılmasında etkili olduğunu söyleyen cezaevi müdürü ,“İnsanların yatakların altında ve tuvaletlerde uyuduğu bir yerde sosyal mesafeyi nasıl sağlayabilirim ki…” dedi.

Cezaevi doktorlarının koruyucu ekipman verilmemesinden dolayı çalışmayı durdurduklarını ekledi.

Kolombiyada 11 bin 500’den fazla vaka ve 479 hayatını kaybeden var.

Belçika: Gevşetilen kısıtlamalardan sonra uzun kuyruklar

Belçika’da gevşetilen kısıtlamalarla ucuz perakende mağazalarının önünde uzun kuyruklar oluştu.

Sosyal medyada yapılan eleştirilere açıklama getiren Yoksullukla Mücadele Derneği, eleştirilerin haksız olduğunu dar gelirliler için internet alışverişinin hem pahallı hem de zor olduğunu belirtti.

Belçika’da yüzde 14 akıllı telefon, tablet ya da laptop kullanmıyor. Halkın yüzde 20’si elektronik posta gönderemiyor ya da cihaz kullanım bilgisine sahip değil.

Eve kapanan insanların gıda ve enerji harcamalarının arttığını buna rağmen yeterli yardım alamadıklarını belirten örgüt, dar gelirliler için finansal iyileştirme talebinde bulundu.

Endonezya: Önlemleri uygulamayanlara yeni cezalar

Dünyanın farklı ülkelerinde sokağa çıkma ya da fiziksel mesafeyi korumayanlara para cezası verilirken, Jakarta şehrinde ise maske takmayanlara 15.50 euro tutarında ceza, fiziksel mesafeye ve sokağa çıkma kısıtlamalarına uymayanlara ise bunu ifade eden yelek giyinerek kamuya açık tuvalet ve kamuya ait yerlerin temizlenmesi cezası verilecek.

30 milyon nüfusa sahip Jakarta’da yaklaşık 6 haftadır sokağa çıkma kısıtlamaları bulunuyor.

ABD: Trump ABD hazinesini kurtarma peşinde

Trump kısıtlamalara uymayarak Kaliforniya’daki Tesla fabrikasını açacağını duyuran Elon Musk’ı desteklediğini açıkladı.

Kaliforniya eyalet yetkililerinden, çalışmaya başlayan Tesla fabrikasında gerekli önlemleri alarak açılmasına resmi izin verilmesini isteyen Trump, 2020’nin ilk çeyreğinde 738 milyar dolar açık veren ABD hazinesini kurtarma peşinde.

Bilim adamlarının tüm uyarılarına rağmen hayatın normale dönmesini destekleyen ve bu yönde adımlar atan Trump yönetimi, şimdiye kadar 80 binin üzerindeki ölümlü vaka sayısının yüzbinleri bulmasını önemsememekle suçlanıyor.

Türkiye: Midilli’deki mültecilerde korona

Türkiye’den 6 Mayıs ve 10 Mayıs’ta Midilli Adası’na ulaşan iki mültecinin koronavirüs testi pozitif çıktı.

Yetkililer, Midilli’deki yaklaşık 18 bin mültecinin kaldığı Moria Kampı’na iki vakanın alınmadığını ve şimdiye kadar kamptakilerden testi pozitif çıkan mültecinin olmadığını duyurdu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close