DÜNYAManşet

Dünyada korona (14 Haziran 2020)

Lübnan’da “açlık devrimi“ gösterileri sokak çatışmalarıyla sürüyor; Los Angeles’in şatafatlı ışıkları artan evsiz ve yoksulluğu örtmeye yetmiyor; Brezilya’da mezarlıklarda yer kalmadı

Brezilya: Mezarlıklarda yer kalmayınca..

Bolsonaro’nun ölümcül korona politikasına mezarlıklar yetmedi.

Ekonominin kötüye gitmesinin virüsten daha tehlikeli olduğunu ve virüsten ölenlerin “kaderini yaşadığını” söyleyen Bolsonaro’nun politikaları sonucu ölümde ve vaka sayısında ABD’den sonra ikinci sıraya yerleşen Brezilya’da artık mezarlıklarda yer kalmadı.

Ülkenin en kalabalık şehri Sao Paulo’da, mezarlıklar yetmeyince en az üç yıl önce defnedilmiş kişilerin cenazeleri mezarlıklardan çıkarılarak konteynırlarda saklanacak, kimsesizlerin naaşı ise tamamen yok edilecek. Kimsesi olmayan ya da ziyaret edilmeyen mezarlardan başlayacaklarını açıklayan şehir yönetimi, 5 binden fazla kişinin virüs kaynaklı öldüğünü, Ocak’tan Mayıs’a kadar normal ölümlerle birlikte 6 bin 500 mezarın daha önce boşaltılmasına rağmen yeterli gelmediğini belirtti.

828 bin 810 vaka ve 41 bin 828 virüs kaynaklı ölümle Brezilya, Latin Amerika’nın salgın merkezi haline geldi. Bilim insanları Temmuz ayında ülkede ölümlerin artacağını ve ikinci dalgada trajik bir durumun ülkede yaşanacağını açıkladı.

Lübnan: “Açlık devrimi“ gösterileri sokak çatışmalarıyla sürüyor

Lübnan’ın yoğun nüfuslu şehirleri Beyrut, Trablusşam, Beka, Sayda, Sur ve Nebatiye’de, askerlerle göstericiler arasında çıkan çatışmalarda yollara barikatlar kurularak ateşe verildi.

Çıkan çatışmalarda 16’sı asker olmak üzere 72 kişi yaralandı. Dolar karşısında hızla eriyen Lübnan lirasının yarattığı enflasyon, işsizlik oranında artışı ve asgari ücretlerin erimesini hızlandırdı. Göstericilerin “açlık devrimi” olarak adlandırdıkları gösterilerde Trablusşam kentinden geçen uluslararası karayolunda Suriye’ye gıda taşıyan iki tırın geçişleri engellenerek trafik durduruldu. Bunun üzerine emniyet-asker ve göstericiler arasında gün boyu süren çatışmalar yaşandı.

Ekim 2019’da yeni hükümetin başbakanı olan Diyab, hükümet sarayında basın açıklaması yaparak, geçmiş hükümetlerin yolsuzluklarıyla, mali çöküşe yol açan borçlanmalarla Lübnan’ı ekonomik olarak çökerttiklerini, yeni hükümetin hala yolsuzluk yapanları temizlemeye çalıştığını iddia etti. Halkı sabırlı olmaya, ülkenin iflas etmediğine ikna etmeye çalışan başbakan açlığa sürüklenen Lübnan halkına herhangi bir vaatte bulunmadı.

ABD: Trump’tan sağ popülistlerin oylarını almak için gider ayak LGBT’lilerin haklarına gasp

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Cinsiyet kelimesinin ana anlamı, biyolojik olarak belirlenmiş kadın ve erkek cinsiyetleridir. Hükûmetin cinsiyet ayrımı da buna bağlı olacaktır.” ifadesine yer verildi.

“Dindar sağlıkçıların, inançlarına ters kişileri tedavi etmeyi reddetme hakkı” talebi doğrultusunda yeni kararnameyi imzalayan Trump, böylece “cinsel kimlik“ nedeniyle tedaviyi reddetmeyi yasaklayan yasayı geçersizleştirmiş oldu.

Hak savunucuları Trump’ın bu kararıyla, LGBT’li bireylerin, doktorlar, hastaneler ve sigorta şirketleri tarafından tedavi ya da sigorta hakkı verimemesinin önünü açmasından endişe duyduklarını belirtti.

Los Angeles’in şatafatlı ışıkları artan evsiz ve yoksulluğu örtmeye yetmiyor

Salgınla birlikte milyonlarca emekçinin işsiz kalması, göçmenlerin düşük ücretle ve kayıtsız çalıştırıldıkları Kaliforniya’da sokaklar ve köprü altları binlerce insanın daha barınma alanları oldu. Tüm şatafatıyla ekranlarda sık sık gördüğümüz Kaliforniya-Los Angeles, dünyanın sayılı ekonomileri arasında yer alıp, milyonlarca dolar değerindeki villalarıyla ekranları süslerken, salgının ilk aylarından itibaren kirasını ödeyemeyince sokağa atılan binlerce insanla gündem oldu. 2019 yılında yaklaşık 41 bin insan evsizken, yüzde 13,6’lık artışla sayı iki aylık bir süreçte yaklaşık 67 bini buldu.

Los Angeles belediye başkanı, “yardımların evsizleşmenin önüne geçemediğini, kentteki kiraların insanların ortalama gelirinin yüzde 46,7’sine denk geldiğini, ekonomik kriz ve işsizlikle evsiz sayısının hızla arttığını” açıkladı. Kaliforniya genelinde tahminlere göre 150 binden fazla evsiz bulunuyor.

Belediye başkanı Garcetti, federal yetkililere, başta uzun süredir ihmal edilen siyahi ve Hispanik evsizlerle ilgili krize karşı daha fazla katkıda bulunma çağrısı yaptı.

Facebook’tan, Zuckerberg’i sosyal medyada eleştiren çalışanlarına gözdağı

Seattle’da kullanıcı arayüzü mühendisi olan Brandon Dail adlı çalışan, twitterdan yaptığı paylaşımda, yayınladığı geliştirici belgelerine ‘Siyahilerin Hayatı Önemlidir’ hareketi için destek bildirimi eklemeyi reddeden bir meslektaşını azarladığı için görevden alındı. Dail, Zuckerberg’i Trump’ın paylaşımlarıyla ilgili bir adım atmamasını eleştiren çalışanlardan biriydi. “Kasıtlı olarak bir açıklama yapmamak zaten politik.“ diye twitt atan Dail’in işine son verildiğini doğrulamak dışında şirket bir açıklama yapmadı. Sesini yönetim anlayışına karşı yükseltenlere çıkış verilmeyeceğini daha önce bildiren Facebook yönetiminin, karşıt çalışanları farklı bahaneler üreterek çıkarmaya başlaması ikiyüzlülüklerinin ortaya çıkmasına neden oldu.

Arjantin: Papazların “çözüm”ü

Salgın, absürd denebilecek haberleri gazete sayfalarına taşımaya devam ediyor.

Arjantin’de ekonominin canlanması için eğlence yerleri ve barlar açılırken, dini mekanlara yönelik kısıtlamanın kalkmamasına papazlar kendi çözümlerini buldu. Comunidad Redentor adındaki kilisenin rahipleri, kilisenin ortasına bar masaları yerleştirip, garson kıyafeti giyinerek ellerindeki tepsiyle İncil taşıdı. Papazlardan Cattaneo, “Bugün burada, bu kıyafetlerle ve elimizde tepsilerle duruyoruz çünkü görünen o ki Tanrının sözlerini böyle servis etmemize izin var.” açıklaması yaptı.

Amazon’un salgın karları başını ağrıtmaya devam ediyor

Milyarlarca dolarlık cirosuyla e-ticaret ve teknolojik yatırımlarında salgın döneminde karına kar katan Bezos’a, ABD eyaletlerinden ve AB’den rekabette haksızlık ve hile iddiasıyla soruşturma üzerine soruşturma açılmaya devam ediyor.

Bezos’un, rakip firmaların Amazon’da satışı olan ürünleri satmasına engel olduğu, Amazon’un kendi ürettiği yeni ürünlerde ise diğer satıcıların verilerini kullandığı, hem pazar yeri olup hem de satış yaparak oynadığı ikili rol soruşturuluyor. Amazon, açılan soruşturmalarla ilgili açıklama yapmasa da, mahkemelerden çıkacak sonuçlarla yüklü miktarda para cezası ödeyeceği tahmin ediliyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close