DÜNYAManşet

Dünyada korona (16 Haziran 2020)

Yeni vakalar Avrupa’dan Çin’e mi sıçradı?; Çin’de hükümete „salgını gizledin“ davası; Avrupa’ya dönüşlerde 14 günlük karantina uygulaması

Covid-19’un bazı mutant türleri daha tehlikeli

ABD’de yapılan son araştırmada, koronavirüsün New York kenti, İtalya ve İngiltere’de mutasyona uğradığı ve bu nedenle söz konusu yerlerde virüsün on kat daha bulaşıcı ve dört kat daha öldürücü olduğu tespit edildi.

Scripps Araştırma Enstitüsü, koronavirüsün D614G adı verilen mutant versiyonunun, insan hücrelerine daha fazla ve kalıcı şekilde tutunmasına neden olarak ölüm riskini de dörde katladığını, düşük miktarda mutasyana maruz kalınması durumunda dahi kolayca yayılabildiğini açıkladı.

Şu ana kadar covid-19’un 30’u aşkın mutasyona uğramış türünün tespit edildiği, ancak D614G’nin bunlar içinde en tehlikelisi olduğu, çünkü normal covid-19 virüsüne nazaran daha fazla taç yapıya sahip olduğu için insan organlarına daha fazla zarar verdiği belirtildi.

DSÖ: Yeni vakalar Avrupa’dan Çin’e mi sıçradı?

DSÖ, son 50 gündür vaka tespit edilmeyen Çin’de tekrar yeni vakaların çıkması üzerine salgının kaynağı ve ve kapsamını araştırmaya aldı.

Afrika, Doğu Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu’da vakaların arttığına dikkat çeken kurum, salgını kontrol altına almış ülkelerin ikinci dalgaya karşı uyanık olmak zorunda olduğunun altını çizdi. Çin’ den yeni vakaların genetik diziliminin yayınlanmasını isteyen DSÖ, böylelikle bu vakaların Avrupa’dan Pekin’e sıçramış olabileceğine dair iddialarının netleşebileceğini belirtti.

ABD’de Trump’ın iki hafta boyunca günlük tek doz olarak tedbir amaçlı aldığı söylenen hidroksiklorokin ilacının, özellikle kalbe zarar veren yan etkileri nedeniyle covid-19 tedavisinde kullanımı bir çok ülkede yasaklanmıştı. DSÖ de klinik araştırmalarda ilacın olumlu etkide bulunmadığını açıklamıştı. ABD’de gıda ve ilaç idaresi FDA da yaptığı yeni açıklamada hidroksiklorokin kullanımını „faydasız” olduğu gerekçesiyle iptal ettiğini duyurdu.

Dünyanın umutla beklediği koronavirüs aşısının fiyatı belli oldu

Salgına karşı geliştirilecek aşının doz fiyatı 2,5 euro, yani şu an var olan kura göre 19 tl civarında olacağı açıklandı. Almanya, İtalya, Hollanda ve Fransa’yla anlaşan, İspanya ile de anlaşma görüşmesinde olan AstraZeneca ilaç şirketi, ilk aşamada hedeflerinin yüksek kâr beklentisi olmadığını açıkladı.

Anlaşma yapan ülkeler, Oxford Üniversitesi bilim insanlarının geliştirdiği aşının yararlılığı kanıtlanıp üretime geçilmesi durumunda 300 milyon doz için toplamda 750 milyon euro ödeyecekler.

Dünya genelinde vaka sayısı 8 milyonu aşarken, hayatını kaybeden insan sayısı 436 bin 297 kişi.

Çin: Hükümete „salgını gizledin“ davası

Çin hükümetini salgını gizlemekle suçlayan Çinli bir vatandaş, ülkesine dava açtı.

Ocak ayında babasını virüsten kaynaklı kaybeden Zhang Hai, “Hükümetin salgını gizlediği gerekçesiyle” 1 milyon 841 bin liralık tazminat davası açtı. Çin hükümetine karşı açılan ilk dava olma özelliğiyle emsal olacağı düşünülen davada, davacı Zhang Hai polis tarafından gözaltına alındı. Babasının emekli maaşının geç verildiğini, cenaze masrafları ve psikolojik zararın yanısıra resmi bir özür sağlamak için yetkililerden ve hastaneden tazminat talep eden Hai’nin avukatı mahkemenin davayı ciddiye almayacağını bildiğini ancak emsal oluşturacağını, davadan çekilmesi için yetkililerin müvekkiline zor kullandığını ve Hai’nin ABD’ye sığınma talebinde bulunduğunu açıkladı.

Yeni Zelanda: İki kez test önlemi

Yeni Zelanda 25 gün önce aldığı sıkı önlemlerle vaka sayısını hemen indirmiş ve geçtiğimiz gün kısıtlamaları kaldırmıştı. İngiltere’den ülkeye gelen aynı aileden iki kişinin virüs testi pozitif çıktı. Ülkede yurt dışından gelenlere iki hafta karantina uygulanırken, bu süreçte iki kere test yapılarak yanlış sonuç alma riski ortadan kaldırılıyor. Ülkede tespit edilen 1506 kişiden 1482 kişi iyileşmiş 22 kişi hayatını kaybetmişti.

Hollanda: Dönüşlerde 14 günlük karantina uygulaması

Sınırların açılacağı Pazartesi gününden itibaren farklı ülkelere tatil amaçlı gidecek plan Hollandalılara hükümetten uyarı geldi. AB üyesi olan 16 ülke dışında, aralarında ABD, Türkiye, İngiltere ve İsveç gibi riskin yüksek olduğu ülkelerin olduğu “Turuncu ülkeler” olarak adlandırılan ülkelere seyahat edeceklere Hollanda’ya dönüşte zorunlu iki hafta karantina uygulanacağı, salgının ilk dönemindeki gibi vaka sayısının artması ve acil seyahat kısıtlaması kararıyla ”Sınır kilitleme” kararı çıkması durumunda, yabancı ülkede mahsur kalanların Hollanda’ya geri gelebilmeleri için tahliye uçuşu yapılmayacağı açıklandı.

Almanya ise 31 Ağustos’a kadar AB dışındaki ülkelere uçuşlara kısıtlama getirmiş ve acil durumda AB dışındaki ülkelere giden Almanya oturumluların tahliye edilmeyeceğini açıklamıştı. Almanya sayahat yasaklarıyla başka ülkelerde mahsur kalan vatandaş ve oturum hakkı olan 240 bin kişiyi tahliye uçuşlarıyla ülkeye geri getirmişti. Önceliği ise yurt dışında olan bilim insanları ve kamu görevlilerine vermişti. Dışişleri Bakanı Mass ve Türkiye arasında görüşmeler devam ediyor. Her iki ülkedeki havayolu şirketleri ise 1 Temmuz ve öncesine bilet satışlarına başladı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close