DÜNYAManşet

Dünyada korona (17 Haziran 2020)

Çin’de yeni vaka sayısı 100’e ulaştı; Brezilya’da Bolsonaro aymazlığı durumu ağırlaştırıyor; İngiltere’de ölü sayısı sahtekarlığı; ABD’de Güney eyaletlerinde vaka sayısında artış

Çin: Yeni vaka sayısı 100

Çin‘in Pekin şehrinde yeni vaka sayısı 100’e ulaştı, bazı mahalleler karantinaya alınırken, binlerce kişiye test yapılıyor. Bilim insanları, bir pazarda Somon kesilen tahtalarda tespit edilen virüsün kaynağıyla ilgili henüz bir değerlendirme yapmanın erken olduğunu belirtirken, bu virüsün şu anda küresel salgına yol açandan farklı olabileceğini ifade ediyor.

Brezilya: İnsan hayatını hiçe sayan politikaların sonucu

Bolsonaro’nun insan hayatını hiçe sayan politikaları Brezilya’da son 24 saatte 34 bin 918 yeni vakanın tespitiyle sonuçlarını gösterdi. Bir ülkede bir günde tespit edilen en yüksek vaka sayısı oldu.

İngiltere: Ölüm sayısında sahtekarlık

İngiltere‘de pandemi dönemindeki ölüm sayısı önceki yıllardaki ölüm oranlarına göre 64 bin 500 kişi daha fazla oldu.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi sağlık analizi bölümü başkanı Nick Strip sosyal Medya hesabından yaptığı paylaşımda, Birleşik Krallık genelinde 52 bin ölüme Covid-19 kaydı düşüldüğünü ve bu dönemde ise ölüm sayısının 64 bin 500 arttığını duyurdu. Aynı dönemde hastane ve bakım evlerindeki virüs nedenli ölüm sayısıysa 42 bin oldu. Strip, 12 bin 500 fazla ölümün Covid kaynaklı ölüm olarak işlenmediğini, virüs kaynaklı ölümlerde gerçek sayıların ortaya çıkması için aynı ayların son beş yıllık dökümünün incelenerek bulunabileceğini aktardı. İngiltere‘ de yaklaşık 700 yalnız yaşayan yaşlının cesedi yaşadıkları evlerde bulunmuştu.

Totaliter rejimle yönetilen ülkerin gerçek vaka ve ölüm sayılarını vermediklerini DSÖ daha önce açıklamıştı. Bazı ülkelerde ise sadece hastanelerde Covid kaynaklı yaşamını yitirenler kayıtlara geçerken, çok sayıda bakımevi ve barınma yerinde virüs kaynaklı ölümler raporlanmıyor.

ABD: Üç eyalette hızlı artış

ABD’nin güney eyaletleri Arizona, Florida ve Teksas’da tek günlük yeni vaka tespitinde rekor rakamlar çıktı. Vaka sayılarının hızla arttığı üç eyalet de geçen hafta sosyal mesafe uygulamaları gevşetilmiş ve bir çok işletme tekrar açılmıştı. Bahsi geçen üç eyalette test yapma sayısında artış vardı.

Florida valisi Ron De Santis , test sayılarının artmasıyla, vaka sayılarının hızla yükseldiğini, özellikle tarlada çalışan ve göçmenler gibi “daha riskli” grupları test ettiklerini ifade etti. Restorant ve bar gibi işletmelerin açılmasının vaka artışında etkili olamadığını iddia ederek, bu konuda geri adım atmayacaklarını ifade etti.

ABD’ de bugüne kadar 2 milyon 200 binden fazla Covid 19 vakası tespit edildi. 119 bin 132 kişi hayatını kaybetti.

Yeni Zelanda: Karantinanın tesisinden ordu sorumlu olacak

İngiltere’den aktarmalı uçakla Yeni Zelanda’ya gelen aynı aileden iki İngiliz kadının virüs testi pozitif çıkmış ve son 25 gündür sıfır vaka bulunan ülkede olan olmuştu. Ülke dışından gelenlere iki hafta zorunlu karantina uygulaması ve en az iki teste rağmen iki kadının testinin pozitif çıkmasının peşine düşen yetkililer, kadınların karantina zorunluluğuna uymadığını tespit etti.

Başbakan Jacinda Ardern, durumun “Kabul edilemez bir hata” olduğunu söyleyerek, karantinadan erken çıkmayı başaran kadınların izolasyonda test yapılmadığını ve başka bir kente gittiklerinde test yapıldığı ve sonuçların pozitif çıktığını söyledi. Ardern bir daha böyle bir hataya izin veremeyeceklerini ve bundan sonra ülkeye dışarıdan gelecek olanların karantina sürecini tesis etmekten ordunun sorumlu olacağını ve hala kadınların karantinadan test yapılmadan nasıl çıktıklarının araştırıldığını belitti.

Almanya: Bir binada 54 vaka

Almanya’nın başkenti Berlin’de Türkiye kökenlilerin yoğun olarak yaşadığı semtlerden Neuköln’ de yüksek binaların birinde 54 vaka tespit edildi. Binaya giriş çıkışlar tamamen yasaklanırken güvenlik için polis ekipleri görevlendirildi. Almanya’da şu ana kadar yaklaşık 187 bin kişiye korona tespit edilirken 8 bin 807 kişi hayatını kaybetti.

DSÖ: Deksametazon tedavisi için açıklama

Oxford Üniversitesi’nin uzmanlarının içindeki düşük dozlu stereoidle yeni tip koronavirüs tedavisinde etkili olduğunu savunduğu deksametazon ilaçla ilgili DSÖ genel direktörü Ghebreyesus, “Bu tedavi, oksijen desteği ya da solunum cihazına ihtiyaç duyan hastalar arasındaki ölüm oranını azaltan bir uygulama.” dedi. İlk klinik deneylerin ucuz ve geniş çaplı kullanıma uygun olan deksametazon ilacıyla kritik durumdaki hastaların hayatının kurtarılabileceğini gösterdiğini söyledi. Oxford üniversitesini buluşundan kaynaklı tebrik eden DSÖ direktörü, geniş çaplı araştırmalara başladıklarını ve klinik değerlendirmelerin sonuçlarının kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti.

Oxford Üniversitesi’nin bulacağı aşının üretimini yapacak olan AstraZeneca isimli ilaç tekeli, deneylerin 3. aşamada olduğunu, eğer planladıkları gibi giderse ilk doz aşıların Ekim ayından itibaren dağıtılacağını açıkladı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close