DÜNYAManşet

Dünyada korona (20 Mayıs 2020)

AB’de 1 trilyon euroluk ‘kurtarma fonu’; Emirates 30 bin işçi çıkaracak; pandemi günlerinin en kârlılarından biri Walmart

İngiltere: Hastaneleri boşaltıp bakım evlerini doldurma politikası!

Dünyanın önde gelen eğitim kurumlarından Cambridge Üniversitesi, gelecek sene de derslerini internet üzerinden yapma kararı alarak pandeminin uzun süreli olması yönünde beklenen etkilerine dikkat çekti.

Ekim ayından 2021 yazına kadar sürecek eğitim yılında büyük ihtimalle fiziksel mesafe uygulamasının gerekeceği, bu nedenle sadece kurala uyarak küçük çalışma gruplarına izin verilebileceği vurgulandı. Hükümetin alacağı kararlar doğrultusunda, kararın yeniden gözden geçirileceği açıklandı.

Oxford Üniversitesi’nin aşı denemeleri başarısız oldu. Maymunlar üzerinde denenen aşının zatürreyi engellediği ancak virüsün bulaşmasını ve enfeksiyonu engelleyemediği açıklandı.

İngiltere’de, yaklaşık 15 bin kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiği bakım evlerinin işletmecileri, bu durumdan hükümeti sorumlu tuttu.

Care England’ın CEO’su Prof. Green, Parlamento Sağlık ve Sosyal Bakım Komitesi’nde konuştu. Bakanlığın vaatlerine rağmen test konusunda hala sorun olduğunu, sonuçların kaybolduğunu, personelin test sonuçlarının 8-10 gün beklediğini iddia etti. Hastanelerden taburcu edilen hastaların bakım evlerine gönderildiğini, hastaneleri boşaltıp bakım evlerini doldurma politikasının uygulandığını anlatan Green, bunun hükümetin suçu olduğunu belirtti.

Bilim insanlarını suçlayan Çalışma ve Emeklilik Bakanı

ABD Sağlık Bakanı Alex Azar’ın “Koronavirüs pandemisinde vaka ve ölüm rekorunu kırmalarında -başta siyahiler gibi azınlıklar- yurttaşların sağlıksız durumlarının etken olduğunu” söylemesinin yarattığı tartışmaya, İngiltere Çalışma ve Emeklilik Bakanı Therese Coffey de katıldı.

Hükümete kriz yönetimindeki hatalarıyla ilgili sert eleştirilerin olduğu ülkede Coffey verdiği röportajda bilim insanlarını suçlayarak, “Bilim yanlışsa, ilk dönemde verilen tavsiye yanlışsa, insanların bizim yanlış karar verdiğimizi sanmalarına ben şaşmıyorum. Attığımız her adımda bilimi dinlediğimizden, bilimi anladığımızdan ve buna dayanarak karar aldığımızdan emin olmaya çalıştık,” dedi.

Dünyadaki en eski bilimsel Akademi olan Kraliyet Bilim Derneği Başkanı Sir Adrian Smith bunun üzerine The Times’a verdiği demeçte, “Bakanların ‘sadece bilim insanlarının bize söylediğini yaptık’ dememeleri gerektiğini” söyledi. “Karar vermek zorunda olan en nihayetinde siyasetçilerdir diye de ekledi.

Fransa: Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi pandemi yüzünden bölündü

Fransa’da Cumhurbaşkanı Macron’un kurucusu olduğu, iktidardaki Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) ulusal mecliste çoğunluğu kaybetti. Pandemiyle derinleşen fikir ayrılıkları artmıştı.

Hükümetin politikalarını eleştirerek LREM’den ayrılan on yedi milletvekili Çevre, Demokrasi ve Dayanışma adını verdikleri yeni bir grup kurdu.

DSÖ: Salgınla mücadelede çalışmaları bağımsız bir şekilde soruşturulacak

BM Dünya Sağlık Asamblesi’nin bu yıl salgın nedeniyle video konferans yoluyla gerçekleşen toplantılarında üye ülkelerin salgınla mücadele yürüttüğü çalışmaların bağımsız bir soruşturmaya konu edilmesi talebine, DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus’ten olumlu yanıt geldi.

Dünya Sağlık Asamblesi’nin 73. toplantısında oturumu açan Tedros, “Çok küçük bir mikrop tarafından alçaltıldık. Bu bulaşma süreci fay hatları, eşitliksizler, adaletsizlikler ve modern dünyamızın çelişkilerini ortaya çıkarıyor” diye konuştu.

AB: 1 trilyon euroluk kurtarma fonu

AB Komisyonu, salgının ekonomik sonuçlarıyla mücadele için 1 trilyon euronun üzerinde bir kurtarma fonu kurulmasını teklif edecek.

AB Komisyon Başkanı Dombrovskis, kurtarma programında, çeşitli yatırımlar ve yapısal reformların yer alacağını, programın üye ülkelere yönelik hibe ve krediyi içereceğini söyledi.

ABD: Trump dahiyane açıklamalarıyla yine gündeme oturdu

Trump dahiyane açıklamalarıyla yine gündeme oturdu.

Ülkesindeki vaka sayısının‚ ‘onur nişanları’ olduğunu, çünkü bunun daha çok test yaptıkları anlamına geldiğini açıkladı.

Trump, “Biz birçok ülkeden daha büyüğüz, o yüzden vaka sayımız çok olduğunda bunu kötü bir şey olarak görmüyorum,” dedi.

Walmart satışlarının yüzde 74 arttığını açıkladı

ABD perakende devi Walmart, yılın ilk çeyreğinde satışların yüzde 10, elektronik ticaret satışlarının yüzde 74 arttığını duyurdu. Şirket gelirinin yüzde 8,6 artışla 134,6 milyara yükseldiği belirtildi.

Stephan King sesini yükseltti: Trump gözetiminde 92 bin ölüm

Ünlü korku romanı yazarı Stephen King, ABD’de ölümler 92 bini geçince bir kez daha sesini yükseltti.

King, aynı zamanda emlak kralı olan Trump’ın Amerika’yı yeniden muhteşem yapmak (MAGA) sloganı altında birleşen taraftarlarına çattı. Ünlü yazar “Hey, MAGA hayranları, sizin oğlanın gözetiminde neredeyse 90 bin ölü. Yetti mi yoksa daha fazlasınamı ihtiyacınız var…” diye tweet attı.

Brezilya: Salgının Haziran’da zirve yapması bekleniyor

Brezilya’da son 24 saatte bin 179 insanın daha hayatını kaybetmesiyle toplam sayı 18 bine yaklaştı.

Vaka sayısı olarak dünyada ücüncü sırada olan Brezilya’da Haziran ayında salgının zirve yapması bekleniyor.

Yeni Zelanda: Başbakan haftada 4 işgünü çalışılmasını önerdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, çalışanların iş yaşam dengelerini kurabilmesi ve ekonominin canlandırılması için patronlardan, haftalık çalışma süresinin dört işgününe indirilmesi ve esnek çalışmaya geçmeyi değerlendirmelerini istedi.

2018 yılında 200 çalışanı olan Perpetual Guardian adlı bir şirket haftada 4 gün mesai uygulamasına geçmişti. Şirket sahibi Adrew Barnes, yeni sistemde personelin daha mutlu ve verimli olduğunu belirterek bunun çalışanların hem akıl hem fiziksel sağlıklarına, aile, ev ve sosyal yaşamlarıyla çevre ve iklim değişikliğine olumlu etki yaptığını söyledi.

Hindistan ve Bangladeş’te Amphan Fırtınası

Hindistan ve Bangladeş’i bugünden gününden itibaren etkisi altına alacak Amphan Fırtınası nedeniyle sahil şeritlerindeki milyonlarca insan tahliye edilmeye çalışılıyor.

Pandemi nedeniyle tahliye çalışmalarının aksadığını belirten görevliler, salgın önlemleri nedeniyle sahil bölgelerinde büyük bir insan hareketliliğinin yaşanmasıyla sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

Emirates 30 bin işçi çıkaracak

Havacılık devi Emirates 30 bin çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor.

Dubai merkezli havayolu şirketi Emirates’in dünya genelinde 105 bin çalışanı bulunuyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close