DÜNYAManşet

Dünyada korona (21 Haziran 2020)

Almanya’da yine mezbahada korona, yine göçmen işçiler; Zimbabve’de korona yolsuzluğu; ABD’de Trump’ın kapalı salon mitingi

Zimbabve: Korona yolsuzluğu

Zimbabve „Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu“ Sağlık Bakanı Obadiah Moyo’nun yeni tip Koronavirüs salgınıyla mücadelede kullanılan tıbbi malzemelerle ilgili yolsuzluğa karıştığı gerekçesiyle tutuklandığını bildirdi.

Zimbabve ana muhalefeti, bakanlığın henüz kurulalı iki ay olan „Drax Consult SAGL“ isimli bir özel şirketle 20 milyon dolar değerinde ilaç, koruyucu ekipman ve covid-19 test kiti tedarik sözleşmesi yapmasına sert tepki göstermişti. Ayrıca sözleşmenin, devletin ihale kayıt yetkilisinin yasal izni olmadan imzalandığı iddia ediliyor. Drax firmasının yerel temsilcisinin de tutuklandığı ve tüm sözleşmelerin iptal edildiği bildirildi.

Zimbabve’de resmi rakamlara göre 479 vaka tespit edildi, 4 kişi yaşamını kaybetti.

ABD: Trump’tan korona testlerini azaltma talimatı

Oklahoma eyaletindeki Tulsa şehrinde 19 bin kişi kapasiteli kapalı spor salonunda ilk seçim mitingini yapan Trump, salonun sadece üçte ikisine yakın kısmını doldurabildi. Koronavirüs testlerinin azaltılması emrini verdiğini söyleyen Trump „Daha çok test yaptığınızda daha çok vaka bulacaksınız.“ dedi.

2 milyon 250 binden fazla vakanın olduğu ülkede,virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 121 bini geçti. Trump’ın mitingine farklı şehirlerden de destekçileri katıldı. Şu ana kadar 25 milyon test yapıldığını söyleyen Trump “Bu derece test yaptığınızda daha çok insan bulacaksınız, daha çok vaka bulacaksınız. Bu yüzden benim ekibe ‘Lütfen test işini yavaşlatın’ dedim.“

Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adayı Biden’e karşı yarışan Trump, salgını ciddiye almamakla, kısa sürede milyonlarca insanın virüs kaynaklı hayatını kaybetmesinde yürüttüğü ekonomi temelli politikalarla suçlu olduğu eleştirisiyle karşı karşıya. Testlerin azalmasıyla her gün binlerce yeni vaka çıkan ABD’de fiili olarak sayıların hızlı artışı duracak ve semptomları şiddetli geçirmeyenlerin tespit edilememesiyle, daha fazla insana virüs bulaştırmaları söz konusu olacak.

Florida’nın cumhuriyetçi valisi, salgındaki artışta Hispanik işçileri suçladı: “Paketlenmiş sardalya gibi dolaşıyorlar.“ dedi. Cumhuruyetçi vali DeSantis, vaka artışının nedenini, göçmen işçiler ve Hispanik inşaat işçilerinin bulunduğu sıkışık yaşam ve çalışma koşullarına bağladı.

Vali ayrıca salgındaki artışın kaynağı olarak göçmen kamplarını, bir karpuz çiftliğini ve domates üretiminin önemli merkezlerinden biri olan Immokalee’yi adres gösterdi. Vali „Bu insanların bazıları işe okul otobüsleriyle gidiyor, orada sardalya gibi tıka basa halde duruyorlar, öylece Palm Beach’e ya da diğer bölgelere gidiyorlar ve tüm bunlar hastalığın bulaşmasına elverişli bir ortam sunuyor.“ diye konuştu.

Florida Çiftçiler Birliği Müdürü Tovar, yaşananların çiftçilerin kabahati olmadığını ve insanların virüse karşı devlet yönetiminin savunmasız bıraktığını açıkladı.

Almanya: Mezbahada yine korona, yine göçmen işçiler

Almanya’nın Hamburg kenti yakınlarında bulunan bir mezbahada çalışanlara Koronavirüs testi yapıldı. Toennies adlı firmanın gelen şikayetler üzerine 19 ayrı tesisinde sağlık ekipleri tarafından yapılan toplu test uygulamasında 1,029 vaka tespit edildi. Firmanın mezbahalarında çoğunluklu göçmen işçilerin çalıştığı ve firmanın sağladığı ev ve konteynırlarda sıkışık yaşayan işçilerin virüse daha açık hale geldiği daha önce ortaya çıkmıştı.

Almanya’da mezbahalardan kaynaklı toplu vakaların çıkmasının ardından, fuarlar ve bir çok toplu etkinlik Ekim ayı sonuna kadar yasaklanmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close