DÜNYAManşet

Dünyada korona (23 Mayıs 2020)

Zuckerberg, Bill Gates, Buffet ve Bezos paraya para demiyor; ‘Covid-19 AB’nin sonunu getirebilir’; Renault da ‘destek’ talebinde bulundu

Fransa: Salgın nedeniyle Renault da destek talebinde bulundu

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Fransız otomobil markası Renault’un salgın nedeniyle ciddi finansal sorunlar yaşadığını ve tamamen kapanabileceğini açıkladı.

Le Maire, elektrikli araçlar konusunda teknolojik olarak dünyanın en büyük üreticilerinden biri haline gelmenin Renault için en doğru strateji olduğunu düşündüğünü söyledi.

Renault’un 5 milyar euro mali destek talebinde bulunduğunu ancak bunun henüz onaylanmadığını belirtti.

Salgın nedeniyle AB ülkelerinde otomobil toplam satışında yüzde 79,3 azalma olmuştu.

İtalya: Sivil Koruma Ajansı, ölüm verilerinin güvenilir olmadığını açıkladı

İtalya’nın en büyük kamu sosyal güvenlik kurumu olan INPS, resmi ölüm verilerinin güvenilir olmadığını duyurdu.

Ülkede Mart ve Nisan aylarında kaydedilen toplam ölüm sayılarını geçmiş yıllarla karşılaştıran kurum, bu yıl Mart-Nisan aylarında 156 bin can kaybının son 5 yıldaki kayıplardan 46 bin 909 fazla olduğunu açıkladı.

Sivil Koruma Ajansı’nın verilerine göre raporlu covid nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 27 bin 938. Bu kesitte olağandışı 18 bin 971 ölüm vakasının daha yaşandı.

Çin: Hisse satın alarak stratejik sektörlere giriş denemesi

Pekin’in, Hong Kong özerk yönetimini işlevsiz kılacak olan ve iç güvenliğine müdahaleyi kolaylaştıran Ulusal Güvenlik Yasası’nın Haziran’da yürürlüğe gireceğini açıklamasının ardından yasaya karşı aktivist gruplardan eylem çağrıları gelmeye başladı.

Geçen yıl protesto dalgasını başlatan milyonluk yürüyüşü örgütlemiş olan Sivil İnsan Hakları Cephesi’nin lideri Jimmy Sham, “Bu, ÇKP’nin Hong Kong’u imha için kullandığı en büyük nükleer silah,” dedi. Devamında milyonları tekrar sokağa çağırdı. Hong Kong Yasama Konseyi’nin komisyon toplantılarında, çıkacak olan yasayı protesto eden demokrasi yanlısı vekiller güvenlikçiler tarafından darp edilerek dışarı çıkarıldı.

Çin Hükümeti Norveç menşeli havayolu şirketi Norweigen Air Shuttle’ın hissedarı oldu.

Salgın nedeniyle zora giren havacılık sektöründeki firmalar hisse satışı ve yardım paketleriyle ekonomilerini dengelemeye çalışırken Çin şirketlerin hisselerini satın alarak farklı ülke pazarlarındaki stratejik sektörlere girmeye çalışıyor.

ABD: Zuckerberg, Bill Gates, Buffet ve Bezos paraya para demiyor

BM’nin pandemi sürecinde ateşkes çağrılarına uymayan ABD yönetimi, son 5 ayda Ortadoğu ülkeleri Irak ve Suriye’de, Afrika ülkesi Somali’de saldırılarına devam etti.

Somali’de son 41 saldırıda yirmi iki sivili katletti. Suriye ve Irak sınırında 54 saldırıda ABD askerilerinin kaç kişiyi katlettiği açıklanmadı.

Amerikan Vergi Adaleti ve Politika Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, pandemi sırasında zenginler servetlerine servet kattı.

Araştırmanın sonuçlarına göre,18 Mart’tan 19 Mayıs’a kadar ilk 600’e giren zenginler toplamda 434 milyar dolar kazandı.

Zuckerberg, Bill Gates, Buffet ve Bezos’un başı çektiği listede göze batan ise, kazancın yoğunluklu aktığı sektörlerin online formatlı teknoloji firmalarının izolasyon sürecinde en çok kazanan olması.

Facebook: Amerikalı teknoloji şirketlerinin gücünü sınırlayacak dijital yasa

Salgınla birlikte Bezos’tan sonra en çok kazanç sağlayan facebook kurucusu Zuckerberg, uygulanan izolasyon kısıtlamalarıyla evden çalışmanın hayatın bir parçası haline geldiğini söyledi.

Zuckerberg, gelecekte istihdam edilecek personelin evden çalışmakla ilgili hazırlanan sözleşmeye göre işe alınacağını, önümüzdeki yıllarda evden çalışan facebook personelinin artacağını tahmin ettiğini belirtti.

AB Komisyonu’nun ortak pazardan sorumlu üyesi Breton, salgınla ilgili çıkan yalan haberlerle ilgili Zuckerberg’i suçlayarak facebook’u sorumlu tuttu.

AB komisyonu yıl sonunda Amerikalı teknoloji şirketlerinin gücünü sınırlayabilecek dijital hizmetlere yönelik tasarı üzerinde çalışıyor.

Zuckerberg dahil birçok teknoloji devi, Brüksel’de yasaya karşı lobi çalışması yürütüyor.

Soros: “Covid-19 AB’nin sonunu getirebilir”

Amerikalı milyarder George Soros, internet üzerinden röportaj yaptı.

Soros, covid-19’un AB’nin sonunu getirebileceğini vurgulayarak, AB’nin zayıf ülkesi İtalya’nın ve diğer zayıf ülkelerin batmaması için tahvil uygulamasına gidilmesi gerektiģini söyledi.

Çözüm olarak AB ülkelerinin vergi arttırımına gidebileceğini ve kredi notunun AAA olarak korunması gerektiğini ifade etti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close