DÜNYAManşet

Dünyada korona (26 Nisan 2020)

Pakistan’da sağlıkçılardan koruyucu malzeme eksikliği nedeniyle açlık grevi; Çin herhangi bir Uluslar arası soruşturmayı kabul etmiyor; Hindistan’da ‘Müslüman hasta kabul etmiyoruz’ ayrımcılığı

Almanya: Restoran sahiplerinden boş sandalye bırakma eylemi

Almanya’da Covid-19 aşı çalışmalarının insanlar üzerinde denenmesine başlandı.

Bilim adamları az sayıda denekle başlattıkları testleri çıkacak sonuçlara göre devam ettireceklerini, normal koşullarda yıllarca süren aşı denemelerini hızlandırdıklarını en az sene sonuna kadar tatmin edici bir sonuç almayı umduklarını söylediler.

Karantina yasaklarından en çok etkilenen sektörlerden biri olan restoran sahipleri Almanya’da eyalet parlamentolarının önüne yüzlerce boş sandalye bırakmaya devam ediyor. Yardım miktarının düşük olması ve işletmelerin fatura ve kiraları ödemeye devam etme zorunluluğu, dağıtılan nakit yardımın kısa sürede erimesine neden oldu.

Alman Hava şirketi Lufthansa’nın yardım çağrısı için toplanan yetkililer ve bakanlar,10 milyar euroluk yardım paketinde karar kıldı. Daha önce de Adidas gibi Alman menşeli markalara milyarlarca euroluk yardım ve faizsiz devlet kredisi aktaran koalisyon hükümetine eleştiriler artıyor.

Kısa çalışma ödeneğini aylara ve yüzde 10’luk parçalara yayarak yükselten hükümetin kararları Merkel’e artan güvenin yeniden düşüşe geçmesiyle karşılık buluyor. 1,6 milyon hanenin Nisan ayı kirasını karşılayamaması, online eğitim sürecinde başarının yüzde 60’lara takılması sosyal ve ekonomik eşitsizliğin Almanya’da da yakıcı olduğunu gösterdi.

ABD: Eyaletlerde işsizlik parası fonu tükenmek üzere

Trump, “Günlük basın açıklaması sadece zaman ve emek kaybı” dedi. Ahmaklık ötesi açıklamalarının dünya basınında alay konusu olması kendisini rahatsız etmiş olacak ki, günlük canlı yayın açıklaması yapmaktan vazgeçiyor.

ABD eyaletlerinde işsizlik parası fonu tükenmek üzere. Büyük buhrandan beri ulaşılan en büyük işsizlik oranı koronayla geldi. Son bir ayda 26 milyon çalışanın başvurusuyla yüzde 20,6 ulaşan işsizlik oranı, ilgili vergilerle beslenen işsizlik fonlarının hızla erimesine neden oldu.

Haftalık olarak ödenen işsizlik parası New York, California ve Ohio’da Nisan ayını bile çıkartamayacak durumda. Çalışma Bakanı “Hiçbir sistem bunun için tasarlanmamıştır” diyerek işsizlik fonu için ödenen vergilerin farklı şeylere de harcandığını düşündürüyor. Eyaletler ya borç alacaklar ya da vergileri ağırlaştıracaklar.

Çin herhangi bir Uluslar arası soruşturmayı kabul etmiyor

Çinli bir yetkili Covid-19 salgınının kaynağına yönelik soruşturma taleplerinin “siyasi güdüler” taşıdığını savunarak herhangi bir uluslararası soruşturmayı kabul etmediklerini açıkladı.

Çin özellikle Trump tarafından ağır eleştirilere maruz kalmış, Avusturya, Almanya ve bazı ABD eyaletlerinin tazminat davası açması gündeme gelmişti. Çin’in sakladığı bilgiler ve virüsün çıkış nedeninin biyolojik araştırma olduğu ispatlanırsa, uluslararası mahkemelerde ağır cezai yaptırım kararlarının çıkacağı tahmin ediliyor.

Pakistan: Koruyucu malzeme eksikliği nedeniyle açlık grevi

Sağlık çalışanları koruyucu malzeme eksikliği yüzünden 16 Nisan’dan itibaren açlık grevi başlattı. otuz doktor ve sağlık çalışanının katıldığı eylem Pencap Eyaleti’nde devam ediyor.

Yaklaşık bir aydır Pakistanın farklı eyaletlerinde aynı taleple sağlık emekçileri kısmı grevlerle ve sokak gösterileriyle hükümetten koruyucu malzeme ve daha iyi çalışma koşulları talep ediyor. Ketto kentinde geçen günlerde elli doktor zor kullanılarak gözaltına alınmıştı.

Arjantin: Buenos Aires’te cezaevi isyanı

Arjantinin başkenti Buenos Aires’te bin 700 tutuklunun bulunduğu cezaevinde, hapis cezasının ev cezasına çevrilmesi talebiyle isyan eden mahkumlar cezaevinde bazı alanları ateşe verdi, bir mahkum çatıdan düştü.

Hindistan: “Müslüman hasta kabul etmiyoruz” ayrımcılığı

Hükümetten bazı milletvekillerinin Tebliğ Cemaati’nin Mart ayında yaptığı toplantı sonrası virüsün bölgede hızla yayıldığı iddiası, Müslüman halka şiddet uygulanmasını körüklemişti.

Olayların ardından bazı market ve eczanelere Müslümanların kabul edilmemesine, bazı hastanelerin “Müslüman hasta kabul etmiyoruz rahatlıkla hastanemize gelebilirsiniz” reklamlarıyla devam ediyor.

Tebliğ Cemaati’ni liderine soruşturma açan mahkeme, cinayet suçlamasında bulunuyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close