DÜNYAManşet

Dünyada korona (27 Mayıs 2020)

Macron’dan otomotiv sektörünü kurtarmaya teşvik; Almanya’da havayollarında rekabet çatışmaları; ABD’de siyahi öfke yeniden sokaklara iniyor

ABD: Siyahi öfke yeniden sokaklara iniyor

ABD’de yoksulların çoğunluğunu oluşturan afro Amerikalı siyahiler, yüzde 62’lik bir oranla koronadan hayatını kaybedenleri oluşturuyor. Kapasite dolu diye hastanelere alınmayanlar, açlığa ve sokağa terkedilenler onlar. Koronadan çok fazla ölerek sayının yükselmesine neden oluyor diye Trump’ın adamlarının suçladıkları işe yaramaz yoksullar onlar…

ABD’de beyazdan daha beyaz siyahi bir başkanları, çok ünlü oyuncuları, müzisyenleri, CEO’ları oldu ama siyahiler “modern” toplumun asileştirdiği köleler olmaktan, katledilmekten kurtulamadılar.

Daha dün ABD’nin Minneapolis eyaletinde siyahi bir kişi, kendisini gözaltına alan polisler tarafından boğularak öldürüldü. Floyd’u katledenler görevden alındı. Floyd’un katledilmesine yönelik infial, koronada açlığa terkedilmiş olmanın öfkesiyle polis şiddetine karşı sokaklara yine inecek gibi görünüyor.

Brezilya: En büyük iki medya devi Bolsonaro’ya tavır koydu

Brezilya’da salgının baştan savma politikalarla yıkımı ağırlaşırken, Bolsonaro ve fanatiklerinin taciz ve saldırılarından usanan Brezilya’nın en büyük iki medya devi tavır koydu.

Globo adlı medya kuruluşunun başkan yardımcısı Camargo, Milli Güvenlik Bakanı’na yazdığı mektupta “Gazetecilerimiz her gün başkanın destekçilerinin sayısız hakaretine ve yaygarasına maruz kalıyor, onlar için herhangi bir güvenlik sağlanmıyor. Bu saldırılar giderek artıyor,” diye isyan etti.

Bolsonaro resmi açıklamalar dışında sık sık destekçilerini selamlamak için onların arasına karışıyor ve basına demeç veriyor. Bolsonaro bu demeçlerde “Doğruları söylemeye başladığınız zaman sizinle yeniden konuşurum,” söyleminde bulunarak destekçilerini gazetecilere karşı kışkırtıyor. Destekçileri ise basın mensuplarını tartaklayarak “Sıçanlar, komünistler, çöplük,” diyerek hakaret yağdırıyorlar.

İki medya devi, Başkanlık sarayındaki resmi açıklamalar dışında Bolsonaro açıklamalarını artık takip etmeyeceklerini ve yayınlamayacaklarını duyurdu.

Filipinler: 25 milyon öğrenciye tehdit, “Aşı yoksa okul da yok!”

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, Mart ayından bu yana kapalı olan okulların Ağustos sonrası açılabileceğine ilişkin açıklamasında şart koştu: “Aşı hazır olursa o zaman sorun değil. Kimse mezun olmayacaksa olmasın!”

Üllkede toplam vaka sayısı 14 bin 300, yaşamını yitirense 873 kişi.

Fransa: Macron’dan otomotiv sektörünü kurtarmaya teşvik

Macron sanayi gelirinin yüzde 16’sını oluşturan otomotiv sektörünü kurtarmanın yolunu teşvikte buldu.

Macron, satılamayan araçların satışını desteklemek için eski aracını çevreci araçla değiştirecek vatandaşlara ve şirketlere 2 bin ila 7 bin euro arası maddi destek yapılacağını duyurdu.

Satılamayan 500 bin aracın 200 bini için geçerli olacak kararda, elektrikli araçlarda 2025 Avrupa devi olmayı hedeflediklerini açıkladı. Araç üretiminin tamamen Fransa’da yapılması için üreticilerle anlaşma sağlandığını, tüm yurtdışı üretimlerinin ülkeye kaydırılacağını ve milli üretimin destekleneceğini belirtti.

400 milyon euro devlet desteği verileceğini, 200 milyon euro da Ar-Ge çalışmaları için üreticilere hibe edileceğini ifade eden Macron, derinleşen kapitalist krizden çıkmanın yolunu önemli sektörlerde üretimi tamamen ülke içine kaydırarak aşmaya çalışacaklarının ipuçlarını Almanya’dan sonra veren ikinci ülke oldu.

Almanya: Havayollarında rekabet çatışmaları artıyor

Almanya’nın salgınla birlikte aldığı ekonomik önlem ve kararlar Avrupa ülkelerinin ve dev şirketlerinin pazar payı kaybetme kaygılarını tetikliyor.

Alman Hükümeti’nin 9 milyar yardım karşılığında Lufthansa’nın yüzde 25 hissesini alma anlaşması, havacılık sektöründeki dev şirketleri harekete geçirdi. Kesilen uçuşlarla binlerce çalışan işinden atıldı ya da kısa çalışma ödeneğine düşürülerek devletlerin işsizlik fonlarına yönlendirildi.

Lufthansa Avrupa’da en pahalı bilet satışı yapan şirketlerden biriydi. Ryanair biletleri ise nispeten daha ucuzdu. Ryanair CEO’su O’Leary, “Devlet yardımı, Lufthansa’nın maliyetinin altında bilet satmasına olanak sağlayacak ve Ryanair için işleri zorlaştıracak. Ayrıca ucuz uçuş alanında Lauda ve Easyjet gibi havayollarına karşı Lufthansa’nın rekabette avantajlı duruma gelmesini sağlayacak. Ryanair, yasadışı devlet desteğinin son örneği olan ve rekabeti büyük ölçüde bozan bu yardımla ilgili olarak gerekli itirazları yapacak,” dedi.

Alman Hükümeti aldığı önlemlerle diğer AB ülkelerinin tepkilerini çekmiş, yerli dev karteller de yeni çıkan yasalarla Merkel Hükümeti’nin özel sektöre müdahale yetkinliğini artırmasına ateş püskürmüştü. Hükümet aldıkları kararlarda savaşa hazır olduklarının işaretini verirken, AB liginde salgınla derinleşen çatlakların ekonomik krizin derinleşmesinin etkisiyle farklı bir boyut kazanacağı öngörülüyor.

Öte yandan Almanya 31 ülkeye seyahat kısıtlamalarını kaldırmak için uygulamaları netleştirirken 31 ülke içinde Türkiye’nin yer almaması tepkilere neden oldu. Alman nüfusundan sonra ikinci büyük nüfusa sahip Türkiye kökenlilerin mahkemeye başvuracağı avukatlar tarafından açıklandı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close