DÜNYAManşet

Dünyada Korona (3 Haziran 2020)

İngiltere’de toplam iş gücünün yaklaşık 4’te biri izne çıkarıldı; Pandemi koşullarında emperyalist rekabet kızışıyor; Senegal’de içme suyu sıkıntısı

Koronavirüs bir yandan dünya emekçilerinin canını almaya devam ederken, öte yandan yaşamlarını “Nefessiz bırakmayı“ sürdürüyor. Kızışan emperyalistler arası çelişkiler, virüs bahanesi ile emperyalist ülkelerin sözcülerinin bir birine “Değerlendirme bindirmesi“ olarak dünya medyasına yansıyor.

Bu esnada dünya genelinde Kovid-19 salgınında vaka sayısı 6 milyon 452 bine ulaşırken, iyileşenlerin sayısı 3 milyon 67 bini aştığı söyleniyor.

Fransa

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, RTL radyosunda yaptığı açıklamada, salgının yol açtığı krizin ülkede derin şok yarattığını ve ekonominin 3 ay durduğunu söyledi.

GSYH’nin salgın nedeniyle bu yıl yüzde 8 yerine yüzde 11 küçülmesinin beklendiğini aktaran Le Maire, 2021’de ekonomik olarak yeniden yükselişe geçeceklerine inandığını ifade etti.

Senegal

İçme suyu eksikliği, Senegal’in güneyinde, bölgedeki en popüler turistik yerlerin yakınında bulunan Cap Skirring’deki gerilimleri artırdı.

Özellikle lüks oteller ve diğer Club Med’lerin sondaj kuyuları inşa etmeleri bölgeyi daha da kurutan etkenlerden. İlçenin vali yardımcısı, şehirdeki gençlerin seçtikleri yerde bu konuda bir basın toplantısı düzenlemelerini engelledi. Onların ısrar etmeleri üzerine, polis, jandarmalar göz yaşartıcı gazla aldırıya geçti, gençler saldırıya taşlarla cevap verdi. Daha sonra gençlere mermi sıktılar. İki eylemci ağır şekilde yaralandı. Durum daha sonra bir isyana dönüştü.

Çok sayıda genç tutuklandı ve derhal serbest bırakılmalarını talep etmek için bir miting düzenlendi.

Brezilya

Salgından en fazla etkilenen ikinci ülke olmayı sürdüren Brezilya’da vaka sayısı 558 bine, can kaybı 31 bin 309’a çıktı. Ülkede iyileşen sayısı 253 bin 570 olarak açıklanmıştı. Kovid-19 vakalarına ilişkin güncel verilerin derlendiği Worldometer internet sitesine göre, Latin Amerika’da en fazla vaka ve ölümün görüldüğü Brezilya, dünyada da vaka sayısında ABD’nin ardından ikinci sırada bulunuyor.

ABD

ABD’de pandeminin seyrine ilişkin haberler ırkçılığa ve “Nefes aldırmayan“ neoliberal politiklara karşı süren eylemlerin gölgesinde kaldı. “Worldometer” internet sitesine göre, salgından en fazla etkilenen ABD’de vaka sayısı 1 milyon 881 bine yükselirken, can kaybı 108 bini geçti. Ülkede iyileşen sayısı ise 645 bini aştı.

Öte yandan emperyalistlerin en büyük kar alanlarını yeniden paylaşma mücadelesinin bahanesi olarak koronavirüs söylemleri olmaya devam ediyor.

Almanya dışişleri bakanı Heiko Maas‘ın Trump‘a “Yangına benzin döküyor” demesi bu kapsamda anılacaklardan. Dışişleri bakanı Maas Der Spiegel’in haberine göre “Protestocularla askeri karşı karşıya getirmek yangına benzin dökmek anlamına gelir. Ateşe benzin dökmek yerine uzlaşmalıyız. Korona, yalnız refahı, sağlığı,özellikle en zayıfını tedit etmekle kalmıyor,virus aynı zamanda dünya çapında ırkçılığı ve anti-semitizmi besliyor ” dedi.

İngiltere

İngiltere’de ölenlerin sayısı 39 bin 369’a, Covid-19 saptanan kişi sayısı da 277 bin 985’e yükseldi. “Kovid -19 salgınıyla mücadele“ bahanesiyle işsizliğin vurduğu ülkelerden birisi de İngiltere. İngiltere’de toplam iş gücünün yaklaşık 4’te biri izne çıkarıldı. İngiliz hükümeti tarafından açıklanan verilere göre, ülkede geçen hafta 300 bin kişi daha izne çıkarılırken, izne çıkarılan çalışan sayısı toplam 8,7 milyona ulaştı.

İngiliz hükümeti, daha önce, koronavirüs salgını nedeniyle çalışamayacak olanların maaşlarının yüzde 80’inin, 2 bin 500 sterline kadar devlet tarafından karşılanacağını duyurmuştu.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, geçen hafta, şirketlerin ve çalışanların bu destek programından ekim ayına kadar faydalanabileceklerini belirtmişti.

Rusya

Rusya’da, Kovid-19 tespit edilenlerin sayısı 423 bin 741’e, can kaybı 5 bin 37’ye ulaştı. İyileşen sayısı 186 bin 985 oldu. Kovid-19 Rusya emekçilerini vururken, diğer emperyalist ülkeler de Rus emperyalizmini G7 dolayımlı vurmaya çalışıyor. Savaşın masa uzantısı tüm hızıyla sürüyor. Bu kapsamda “Rusya’nın G7’ye katılımı, rotasını değiştirene kadar askıya alındı” Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, Brüksel’de gerçekleştirilen basın toplantısında “Avrupa Birliği, G7 formatının paylaşılan değerler, çıkarlar ve taahhütler tarafından yönlendirilen ülkeler arasında hayati çok taraflı bir çerçeve olduğunu düşünmektedir. Birlikte otururlar çünkü ortak değerleri, ilgileri ve taahhütleri paylaşırlar. Benzer fikirde ortaklar arasında iş birliği çok önemlidir” dedi.

İspanya

İspanya’da toplam vaka sayısı 287 bin 12’ye çıkarken, son iki gündür yeni ölüm kaydedilmeyen ülkede can kaybı 27 bin 127.

Almanya

Almanya’da yeni enfekte olanların sayısı bir önceki güne göre 342 arttı. Toplamda 182.000 teyit edilmiş vaka var, şu ana kadar 8551 kişi öldü. İyileşenlerin sayısı ise 167.300 oldu.

Bu panoramada Dünya Bankasının “Kırılgan küresel ekonomide derin resesyon“ diye tanımladığı kapitalizmin krizine karşı dünya çapında “Nefes alma” mücadelesinin yükseleceğini düşünmememiz için hiç bir neden bulunmamaktadır.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close