DÜNYAManşet

Dünyada korona (5 Mayıs 2020)

Adidas, Lufthansa gibi dev tekeller doymak bilmiyor; İngiltere’de yüz tanıma teknolojili “sağlık pasaportları”; Rusya’da doktor intiharları..

İngiltere: Yüz tanıma teknolojili “sağlık pasaportları”

Ingiltere de kısa çalışma ödeneği alan çalışan sayısı 6,3 milyona ulaştı.

Rakam İngiltere’deki işgücünün yüzde 23’üne denk geliyor. İşçilerin maaşının yüzde 80’ine denk düşen ücrette üst sınır 2 bin 500 sterlin. 1,8 milyon kişiyse sosyal yardım için başvuruda bulundu.

İngiltere’deki bazı teknoloji firmaları, ülke genelinde çalışanların işlerine geri dönebilmeleri için covid-19 testleri ve yüz tanıma teknolojili “sağlık pasaportları” kullanılması konusunda hükümetle görüşmeler yaptıklarını bildirdi.

Bazı ülkelerde pilot uygulamasına başlanan covid pasaportlarının birkaç ayda hazır hale gelebileceği söyleniyor. Uygulamada, kişi kendisinin ve kimliğininin fotoğrafını çekerek eşleştirecek, böylelikle sahte kimlik kullanılmasının önüne geçilebileceği düşünülüyor.

İşe giriş çıkışlarda hükümet onaylı bir sistemde kod numarasına sahip olan kişinin fotoğrafı çekilerek hastalık bilgileri görülebilecek. Dünya Sağlık Örgütü, hastalığı geçiren kişinin bağışıklık kazanıp kazanmadığına dair yeterince bilgi olmadığını açıklamıştı.

Hamilelik testlerine benzeyen ve çok kısa sürede sonuç veren testlerde yüzde 50-70 hata payı olduğu ispatlanmıştı.

Venezüella: Virüsle artan açlık ve işsizlik iç savaşları tetikleyebilir

Dün bir grup ağır silahlı asker ülkeye sızmaya çalışırken yakalanarak öldürüldü.

3 Mayıs sabahı da Kolombiya’da yetiştirilmiş bir grup paralı asker botlarla ülkeye giriş yapmaya çalışırken yakalanmıştı.

Maduro gelişmeler üzerine 25 bin askerden oluşan orduya yeni yetkiler verdi. Trump’ın Venezüella’ya ağır yaptırım uygulamalarını, Kolombiya ve Brezilya da destekliyor.

Analizler Latin Amerika’da virüsle artan açlık ve işsizlikle bölgede iç savaşların tetikleneceğini,Trump yönetimininde iç savaşın destekçisi olacağını düşünüyor.

Rusya: Doktor intiharları sürüyor

Rusya’da bir doktor 1 aydır aralıksız çalıştırıldığını, covid teşhisi konmasına rağmen çalışmak zorunda bırakıldığını anlattığı videoyu yayınladıktan sonra,ikinci kattan atlayarak intihara teşebbüs etti.

Üçüncü doktor intihar girişimine sahne olan Rusya’nın virüsle ilgili bilgileri kamuoyundan sakladığı iddia ediliyor.

Burundi: Pandemiye rağmen seçim mitingi

Pandemiye rağmen Burundi’de hiçbir önlemin alınmadığı geniş katılımlı seçim mitingi yapıldı.

Sağlık Bakanı’nın, on binlerce kişinin katıldığı mitingine ait fotografları sosyal medya hesabından paylaşmasına tepki yağdı.

Almanya: Adidas, Lufthansa gibi dev tekeller doymak bilmiyor

Adidas, Lufthansa gibi devler çalışanlarını ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ne düşürmüş, Adidas 3 milyar euro ve Lufthansa 10 milyar euro ek faizsiz kredi için başvuruda bulunmuş aynı zamanda yardım paketlerinden de yararlanmışlardı.

Borsa üzerinden karlarını katlayan firmaların faizsiz devlet kredisi peşinde koşmasına karşı tepkiler parlamentoya taşındı.

Lufthansa’ya 10 milyarlık yardıma karşı Almanya’nın şirketin yüzde 25 hissesini almak istemesi basına sızmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close