DÜNYAManşet

Dünyada korona (7 Haziran 2020)

Philadelphia’da gazeteci istifası ve özür; Washington şehrine asker sevkiyatı konusunda çelişkiler; Madagaskar’ın virüs ilacı tartışmaları; Pakistan’da işçi kız çocuğunun ölümü

ABD: Protestoculardan polisin bütçesinin kesilmesi talebi

ABD’nin Philadelphia eyaletininin yerel gazetesi “The Philadelphia Inquirer” protestolar sırasında “işyerlerinin zarar gördüğü” gerekçesiyle “binalar da önemli” manşeti atan editör Stan Wischnowski’nin istifa ettiğini açıkladı.

Gazete, atılan manşetin “çok büyük bir hata” olduğunu kabul ederek özür diledi. Gazetenin manşetine çalışanları da tepki göstermiş ve kınamıştı.

ABD’de ırkçılık karşıtı eylemler 12’inci gününe girerken, Trump yönetiminin, binlerce kişinin dün Washington sokaklarında protesto gösterileri sonrasında Savunma Bakanlığı’ndan Washington şehrinin güvenliği için 10 bin asker talep ettiği ama Savunma Bakanı ve Genel kurmay Başkanı Mark Milley‘in buna sıcak bakmadığı basına sızdı.

Savunma bakanı Mark Esper‘in yaklaşık 1600 askeri Washington’a gönderdiği ama 5 bin Ulusal Muhafızın aktif görevde bulunduğu ve askerin yardımına ihtiyaç duyulmadığı için Perşembe gününden beri kentten ayrılmaya başladığı belirtildi. Askerin Washington sokaklarında olmasının olayların militarize edilmesine ve şiddetin boyutunun değişeceğine dair kanaatin yüksek olduğu bildirildi.

ABD’de George Floyd‘un katledildiği Mineapolis şehrinde, polisin bütçesinin kesilmesini talep eden göstericilerin arasına sivil kıyafetiyle katılan 38 yaşındaki belediye başkanı Jacob Frey, protestocularla karşı karşıya gelerek konuşma yaptı ve sorularını cevapladı. Göstericilerin sorduğu “polise mali desteğin kesilmesini destekliyor musun?” sorusuna Frey’in verdiği “hayır” cevabı, “evine defol git” sloganlarıyla yanıtlandı.

ABD’nin Houston kentinde babasıyla eylemlere katılan 5 yaşındaki Simona B. Adlı siyahi kız çocuğu tam teçhizatlı polislerle karşı karşıya kalınca ağlamaya başlayarak polise “bizi vurmak için mi buradasınız?“ videosu viral oldu. Polislerin küçük kızın sorusu karşısında afalladığı ve sarılarak teskin etmeye çalıştığı görünüyor.

Madagaskar: ‘Covid Organics’le beraber lolipop

Madagaskar’da tarhundan üretilen bitkisel ilacın koronavirüse iyi geldiği iddia edilmiş ve ilacın ismi Covid Organics olarak adlandırılmıştı. Tarhun bitkisinden imal edilen bitkisel ilacın kullanımında ise ağızda acı bir tat bırakması çocukların ilacın kullanımında zorlanması üzerine eğitim bakanı Adriamanana, çocuk başına üç tane düşecek olan 2 milyon lolipop siparişi vermişti.

Devlet Başkanı Rajoelina ise BBC haberine göre siparişi iptal ederek eğitim bakanını görevden aldı. Afrika‘nın bazı ülkelerinin bitkisel ilacın iyi geldiğine inandığı ve ithal ettikleri biliniyor. DSÖ ise ilacın tedaviye herhangi bir katkısı olduğuna dair herhangi bir kanıt olmadığını açıkladı.

Pakistan: Köle gibi çalıştırılan çocuk şiddet sonucu hayatını kaybetti

Çocuk emeği sömürüsünün şiddete bulanmış iğrenç haline Pakistanlı 8 yaşındaki Zöhre adlı kız çocuğu da kurban edildi. Zöhre bir ailenin yeni doğan bebeğine bakmak ve ev işlerini yapmak karşılığında eğitim masraflarının karşılanması için fakir ailesi tarafından teslim ediliyor. Bir hastanenin önüne atılan Zöhre’nin hırpalanmış bedeni kurtarılamayarak hayatını kaybediyor. Zöhre’nin evdeki kuşları beslemek için kafesi açtığı ve bu sırada kuşların kaçması üzerine ev sahibi tarafından şiddet gördüğü, kalçasındaki yaraların aynı zamanda cinsel şiddete de işaret ettiği açıklandı.

Zöhre’nin ölümü halk tarafından sokak eylemleriyle protesto edildi.

Pakistan’da 12 milyon çocuk çeşitli işlerde çalıştırılarak emek sömürüsünün en ucuz canlı emeğinin parçası haline getiriliyor. Çalışmada yaş sınırı olmayan ülkede, ev işlerinde reşit olmayanların çalıştırılması ise yasak.

Facebook: Trump’ın tehdit ve şiddet paylaşımları

Facebook CEO’su Zuckerberg, Twitter’in aksine Trump’un şiddet yanlısı paylaşımlarında Trump yanlısı davranarak, Facebook bölüm yöneticilerinin bir kısmının istifası ve sosyal medyada çalışanlarının kınamasıyla karşı karşıya gelmişti. Facebook kullanıcıları da Zuckerberg’in açıklamalarını kınayan mesajlar paylaşarak protesto etmişti.

Zuckerberg gelen tepkilerin ardından “Birçoğunuzun başkanın geçen haftaki paylaşımlarına bir tür uyarı koymamız gerektiğini düşündüğünüzün farkındayım. İçerik ihlallerini sayfadan kaldırma ya da bırakma konusunda seçenekleri gözden geçireceğiz” açıklaması yaptı.

Trump’ın “Yağma başladığı zaman silahlar patlamaya başlar ” paylaşımı Twitter tarafından “şiddet içerir” etiketiyle verilmiş, Trump Twitter’e ateş püskürerek gerekirse sosyal medyayı kapatırız diyerek, kısıtlayıcı yönetmenliğin altına imza atmıştı.

Lufthansa ‘eve dönüşte uçuş garantisi’ verdi

Alman hükümetine 9 milyar euroluk yardım paketi karşılığında yüzde 20 hisse devreden Lufthansa yaz sezonu turizminden umulan ekonomik hareketlilikten kar elde etmek için müşterilere eve geri dönüş garantisi sundu. Lufthansa yönetim kurulu başkanı Spohr, “ İster tatil yaptığınız ülkedeki sıcaklık artışı nedeniyle, ister orada karantinaya alınmanız ya da virüsün ev sahibi ülkede patlaması nedeniyle, tüm olabilecek durumlar için eve dönüşte uçuş garantisi veriyoruz” açıklaması yaptı.

Amazon CEO’su protestoları desteklediğini tekrarladı

ABD’de siyahilerin başlattığı protestoları desteklediği için bir çok müşterisi tarafından eleştirilen Amazon’un CEO’su ve dünyanın en zengin insanı olan Jeff Bezos, protestoları desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close