DÜNYAManşet

Dünyada korona (7 Mayıs 2020)

ABD’de pandeminin yükü emekçi Latin ve siyahilerde; Avusturya’da parası olana hızlandırılmış test; Fransa’da çöpten yiyecek toplayanlar..

Fransa: Çöpten yiyecek toplayanlar

Seine Saint Denis, Fransa’da işsizliğin ve yoksulluğun en fazla olduğu bölge. Banliyöler ise açlıkla en cepheden karşı karşıya gelen yoksul semtler. Buralarda yardım kuruluşlarının verdiği yemeklerden alabilmek için uzun kuyruklar oluşuyor.

Bir kadın, “Görünüşe göre kısa bir süre sonra çocuklarım için çöpten yiyecek toplamaya başlayacağım, kiramın tamamını ödeyemediğim için sokağa atılma riski de var” diyor.

Küçücük evlerde sıkışan kalabalık aileler, Paris’in turist akınına uğrayan bölgelerinin çevresinde dram yaşıyorlar. Çocuklar okullardaki ücretsiz öğünlere evlerinde ulaşamıyorlar, en fazla iki öğün yiyerek günü geçirmek zorundalar.

Aynı banliyölerin devlete ait hastanelerinde korona krizinde ne yeterli yoğun bakım ünitesi ne de sağlık çalışanı var. Sosyolog Fabian Truong, “Başta aynı gemideyiz dendi bu insanlara, ama çok kısa sürede yaşanan sefaletle anlaşıldı ki aynı gemide değiliz. Bu insanlar ağırlıklı olarak taşıma, market, temizlik, depolarda çalışıyor ve virüs korkusuna rağmen aileleri aç kalmasın diye işlerine geri dönmek istiyor. Umarız bu süreçte derinleşen sosyal ekonomik farkı ileriki süreçte azaltmak için çaba harcanır.”

İngiltere: 32 bin ölümlü vaka

İngiltere Türkiye’den satın aldığı 400 bin koruyucu malzemeyi kriterlere yeterince uymadığı için geri yolluyor.

Ülke korona virüsünde geç ve yetersiz alınan tedbirlerle Avrupa’nın merkezi haline geldi ve şimdiye kadar 32 bin ölümlü vakaya ulaştı.

Yunanistan: Atina’da da boş sandalye eylemi

Yunanistan’ın en büyük gelir kapısı olan turizm sektörü seyahat kısıtlamalarıyla ciddi gelir kaybı yaşıyor.

Ekonomik krizi en yoğun yaşayan turizmciler ve restoran sahipleri, başta Atina’da parlamento binasının önü olmak üzere taleplerini yazdıkları boş sandalyeleri meydanlara bırakarak eylem yaptı.

Avusturya: Parayı veren düdüğü çalar

Geçen hafta sınırlarını açan Avusturya’da, parayı veren düdüğü çalar dendi. Avusturya’ya gidenler ya iki hafta karantinada kaldıktan sonra dışarı çıkabilecek, ya da havaalanında 190 euro ödeyip hızlandırılmış korona testi yaptıracak. Hızlandırılmış korona testi sonucu negatif çıkarsa karantinaya gitmek zorunda kalmayacak.

ABD: Vurun “renkli”lere!

Son günlerde yapılan bir ankette, salgından ekonomik olarak en yoğun etkilenenlerin “renkli” tabir edilen Latin ve siyahiler olduğu belirtildi.

Ap NORC araştırma şirketi, “Renkli insanlar ölümcül virüse Amerika ortalamasının üstünde yakalanmakla kalmadı, aynı zamanda salgının finansal etkisinin yükünü de taşıyorlar,” ifadelerine yer verdi.

Oranlarda gruba dahil olanların yüzde 61’inin gelir kaybına uğradığı, Amerika genelinde yüzde 46 olan gelir kaybıyla kıyaslandığında rakamların yüksekliğine vurgu yapıldı.

Almanya: Karantinanın daha fazla esnetilmesi yönünde karar

Almanya’da 6 Mayıs’ta Federal hükümet ve Eyalet başkanlarıyla yapılan görüşmelerden karantinanın daha fazla esnetilmesi yönünde karar çıktı.

Okullar kademeli olarak açılmaya devam edecek, her eyalet uygulamanın ayrıntılarına kendisi karar verecek.

Mayıs’ın ikinci haftasından sonra seyircisiz futbol maçlarına devam edilecek. Bütün dükkanlar fiziksel mesafe kurallarına uyularak açılacak. İki aile buluşabilecek. Ailede sadece belirlenen bir kişi yaşlılar yurdundaki yakınını ziyaret edebilecek. Maske, kapalı mekan ve toplu taşımada mecburi. 18 Mayıs’a kadar soğuk algınlığı sıkıntısı çekenler, bu yönlü semptom gösterenler telefon bildirimiyle doktor raporu alabilecek.

Ülke içinde seyahat artık mümkün ama ülke dışı seyahatlerde kısıtlamalara Haziran ortasına kadar devam edilecek. Merkel, esnetilen uygulamaların vaka sayısında artış olduğu takdirde yine sıkılaştırılacağını söyledi. Eyaletlerle Federal Hükümet, kısıtlamalarda ortak karara varmakta başarılı olamamıştı.

Almanya’nın verdiği kararlar basında radikal bulundu ve Federal Hükümet’in, özellikle Merkel’in endüstri lobilerinin baskılarına boyun eğdiği, ekonomik yardım paketlerinin, diğer ülkelere verilen borç ve yardımlarla Alman ekonomisinin gireceği krizi kaldıramayacağı korkusunun ağır bastığı iddia edildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close