DÜNYA

Düsseldorf’ta HAYIR yürüyüşü

Avrupa’da Hayır Platsormu, bugün, Düsseldorf, Stuttgart ve Berlin olmak üzere Almanya‘nın 3 merkezinde kitlesel miting ve yürüyüş düzenledi.

Düsseldorf’taki eylem, toplanma alanı olan DGB-Haus‘un önünde başladı. Saat 14 te yürüyüşe geçen kitle, ellerinde HAYIR yazılı onlarca pankart, yüzlerce dövüz taşyarak hep bir ağızdan “faşizme ve tek adam diktatörlüğüne HAYIR” dedi.

Yaklaşık bir saatlik yürüyüşün ardından miting alanına gelindi. Burda konuşmalar yapıldı, müzik dinletileri sunuldu.

Konuşmacılar arasında, Alevi bektaşi Federasyonu kurucularından ve eski HDP milletvekili Ali Kenanoğlu, eski Hakkari belediye başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, Nav-dem eşbaşkanı Fatoş Göksungur, Yeşiller partisinden Berivan Aymaz da vardı.

Ali Kenanoğlu konuşmasında,

“Zannettiler ki, katliamlarla, saldırılarla halklar susuturulacak. Sindirilecek. Ama gördüler, halklarımız özgürlükten vazgeçmedi, meydanları doldurmaya devam etti. 2017 Newroz’u onlara korku bize moral vermiştir. Biz şunu biliyoruz ki anayasalar toplumların ortak sözleşmesidir. O nedenle anayasaların karşılıklı olarak birlikte belirlenmesi gerekiyor. Ama Türkiye’de anayasalar, bu toprklarda yaşayan halkların kendi isteklerine ve taleplerine göre yapılmamıştır. Referandumda oylanacak anayasada öncekiler gibi tepeden dayatmayla yapılıp gündeme getirilmiştir. Halkların özgürlüğünün kısıtlanması temelinde bir dayatmayla.. Bu nedenle biz bu anayasaya Hayır diyoruz.” vurgusu yaptı.

Yaşanacak Dünya Gazetesi olarak, yürüyüşe katılan kadınlara “neden Hayır” diyorsunuz” sorusunu yönelttik:

Hatice (Dormagen): Kadın cinayetleri AKP iktidarında yüzde 1400 arttı. Çocuk katliamaları, tacizleri arttı. Bu nedenle Hayır diyorum. Kürt coğrafyasında kentlerin yıkılmasına Hayır diyorum. Yaptıkları hırsızlıklara Hayır diyorum.

Hatice (Düsseldorf): Kadın cinayetlerine Hayır diyorum.
Gülten (Bonn): Faşistliğe diktatörlüğe Hayır!
Semra (Wuppertal): Kadın özgürlüğüne sahip çıkmak için Hayır! Kadın haklarına saldırdığı için Hayır!
Şafak (Düsseldorf): Bİz Osmanlı sistemi istemiyoruz. Tek adam diktatörlüğü istemiyoruz. Kadınlar için Hayır diyorum.
Zeynep: Yaşam güzeldir, güzel kalmalı. Tek adam rejimi bunu engelleyecek. Bu nedenle Hayır.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close