İŞÇİ SINIFIManşet

Ekvador’da hükümet protestolar karşısında geri adım attı

Hükümet, tüm ülkede protestolara neden olan akaryakıt sübvansiyonlarını kaldırma kararından geri adım attı

HABER MERKEZİ– Ekvador’da yerlilerin günlerdir süren protestoları hükümete geri adım attırdı. Hükümetle yeri örgütleri arasında varılan anlaşmaya göre, akaryakıt sübvansiyonlarını kaldıran kararname geri çekildi. Kararın açıklanmasının ardından sokaklarda kutlamalar başladı.

Birleşmiş Milletler (BM) ve ülkedeki en yüksek dini otorite Episkopal Konferansı ile diğer devlet kurumlarının garantör olacağı anlaşma çerçevesinde ayrıca diğer sorunlar için de ortak çalışma masaları oluşturuldu.

Anlaşma, Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno ve ülkedeki yerli toplulukların liderlerinin ülkenin başkenti Quito’da katıldığı toplantıda sağlandı.

Ara bulucu Birleşmiş Milletlerin (BM) bu ülkedeki yöneticisi Arnaud Peral ve Ekvador Kamu Denetçisi Pablo Celi’nin katıldığı toplantıda yerliler, Ekvador Yerli Halkları Konfederasyonu (CONAIE) Başkanı Jaime Vargas ve Cotopaxi Yerlileri Lideri Leonidas Iza ile diğer yöneticiler tarafından temsil edildi.

Ekvador Hükümeti, şubat ayında 4,2 milyar doları IMF’den olmak üzere 10 milyar dolarlık borç anlaşması yapmış ve Fonun kamu harcamalarının kısılması dahil birçok şartını kabul etmişti.

Devlet Başkanı Lenin Moreno, anlaşma çerçevesinde yapılan düzenlemeleri 1 Ekim’de açıklamış ve hükümetin artık ulaştırmacılara sağlanan akaryakıt desteğini kaldırdığını duyurmuştu.

Ülkedeki ulaştırma görevlilerinin 3 Ekim’de gittiği genel grev, öğrenciler, işçi sendikaları ve birçok muhalif örgütün de katılmasıyla ülke genelinde protestolara dönüşmüştü.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close