DÜNYAKAPİTALİZM ELEŞTİRİSİ

Emperyalistlerin ‘çözüm’ü: Göçmenlere askeri bariyer

AB’ye göç dalgalarının durdurulması göreviyle kurulmuş askeri güçlere Almanya ve Fransa tarafından askeri yardım yapılacağı duyuruldu.

afrika'dan göç

HABER MERKEZİ– Emperyalizmin kışkırttığı veklalet savaşlarının ve iç savaşların yarattığı yıkımın sonucu olarak büyüyen göç dalgalarını, ortaya çıkan bu olgunun baş sorumluları soruna emperyalist kimliklerine uygun bir “çözüm” geliştirmenin peşindeler.

Bu yönde bir çok askeri-polisiye adımlar atmış olan emperyalistlerin asıl planı AB’ye doğru olan göç dalgalarını ‘geçiş hatlarında’ bloke etmek. Batı ve Orta Afrika ülkelerinin kıta sahillerinde ooluşturulacak ortak askeri güçlere Almanya ve Fransa tarafından büyük miktarda askeri yardım yapılacağı duyuruldu.

Mali, Nijer, Çad, Moritanya ve Burkina Faso askerlerinin yer alacağı 5 bin kişilik ‘G5 Sahel Joint Force’ adlı bir birliğin kurulacağı bu yılın başında ilan edilmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından onaylanan bu askeri güce Fransa ve Almanya’dan “bilinenden daha fazla” destek sunulacağı öğrenildi.

Daha önce sadece eğitim desteği sunacağı bildirilen iki emperyalist devlet G5 Sahel Joint Force birliklerine silah, cephane ve askeri araç verecek.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close