DÜNYA

Eski maden zehirliyor

Peru’da eski bir maden işletmesinin yaydığı hastalık ve ölümlere maruz kalan halk 8 gündür Bakanlık önünde eylemdeler.

peru eski maden

HABER MERKEZİ- Peru’nun en eski maden ocaklarından birinin bulunduğu Cerro de Pasco şehrinde ölüm kol geziyor. Eski maden işletmesinin yaydığı zehir bölge insanını hastalıklarla boğuşturmakla kalmıyor ölümlere de yol açıyor.

Yöre halkı artık buna dur demek için 8 gündür başkent Lima’da Sağlık Bakanlığının önünde eylem yapıyorlar.

Eyleme katılan bir anne, “Bu Pasco’dan gelen bulaşıcı bir yara. bakteri gibi ortaya çıkıyor. Doktor kurşun metalinin yol açtığını söyledi. Buraya geldik, bakandan bize kalacak bir yer bulmasını istiyoruz, çünkü bir anne olarak Pasco’da kalıp kızımın acı çektiğini görmek beni derinden yaralıyor” diyor.

Eylemciler kendilerini bakanlık binasının demirlerine zincirlediler. Talepleri ise madenin neden olduğu hastalıklara çare olacak özel bir hastane kurulması.

Öte yandan, Peru Sağlık Bakanı Patricia Garcia, yaklaşık 5 bin 500 kişinin hastalandığı Simon Bolivar ve Chaupimarca bölgelerinde 90 gün sürecek OHAL ilan ettiklerini duyurdu. Tabii bu OHAL’in kime neye karşı olduğu belirsiz. Zira sorunu çözmekten ziyade izole edip görünmez kılma ve halkı baskılama çabasından ibaret görünüyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close