DÜNYA

Eutelsat’ın Kürt Tv’lerini kapatmasına karşı her yerde eylem

Eutelsat’ın Kürt televizyonlarını kapatmasına karşı dayanışmayı güçlendirelim

Fransız uydu şirketi Eutelsat’ın bir kez daha Türk devletinin Radyo Televizyon Üst Kurumu’nun (RTÜK) isteği üzerine, Kürt halkının sesi olan televizyon kanallarını kapatma girişimi basın ve düşünce özgürlüğüne yönelik yeni ve ağır bir saldırıdır. Cumhur başkanı Erdoğan ve AKP hükümetinin yandaş olmayan muhalif yayınların, internet siteleri ve sosyal medyaya yönelik yasaklama hamlelerinin Avrupa ülkelerinde de sürdürmesi kabul edilemez.

Daha önce Mednuce TV’yi haksız yere kapatan ve Fransa yargısı tarafından mahkum edilen Eutelsat şimdi de News Channel, Sterk TV ve Ronahi TV’nin yayınını durdurmak için harekete geçmiştir. Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminden sonra çok sayıda muhalif televizyonu, gazeteyi ve internet sitesini OHAL kararnameleriyle kapatan, halka tek sesliliği dayatan AKP Hükümeti, bir kez daha Türkiye dışında yayın yapan televizyon kanallarını susturmak için harekete geçmiş bulunuyor.

Bu girişime bakıldığında Eutelsat adeta Türk devletinin emrindeki Türksat’a dönüşmüştür.

Erdoğan ve AKP yönetimindeki Türkiye, Kürt halkı başta olmak üzere bütün muhalif kesimlerin sesini kısmak, susturmak için var gücüyle çalışıyor.

Fransa başta olmak üzere AB ülkeleri, tv kapatma uygulamalarına yol vermektedirler ve böylelikle demokrasi ve basın özgürlüğü konusunda ikiyüzlü olduklarını bir kez daha göstermişlerdir.

Bizler, Kürt halkının sesinin kısılması yönünde Eutelsat tarafından Türkiye yönetiminin isteği ve rüşveti üzerine alınan bütün kararların derhal iptal edilmesini. söz konusu televizyon kanallarının serbestçe yayın yapmasına imkan tanınmasını talep ediyoruz.

Başta basın örgütleri olmak üzere bütün demokratik kurumları Kürt televizyon kanallarının kapatılmasına karşı Eutelsat’ı, AB’yi ve Fransa hükümetini protesto etmeye, yapılacak dayanışma eylemlerine katılmaya çağırıyoruz.

Yaşanacak Dünya

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close