DÜNYA

Fas’da genel grev çağrısı

Ülkenin kuzeyinde yapılacak olan genel grev üç gün sürecek.

HABER MERKEZİ– Fas’ta özellikle gençlerin katıldığı „adalet ve iş“ eylemleri devam ediyor. Ülkenin kuzeyinde aylardır yaşanan protesto dalgasının merkezi El-Huseyma’da 3 günlük genel grev çağrısı yapıldı.

Hükümeti protesto edenlerin önde gelen isimlerinden Nebil Ehmecik, sosyal medyada yayımladığı video mesajında, gözaltına alınan göstericilere destek için El-Huseyma esnafını yarından itibaren üç gün boyunca kepenk indirmeye davet etti.

Ehmecik, bölge sakinlerinin genel grev nedeniyle mağdur olmamaları için alışverişlerini bugün yapmalarını istedi.

18 Mayıs’ta yapılan bir günlük genel greve destek veren bölge esnafının, yarın da çağrıya uyarak iş yerlerini açmaması bekleniyor.

Bölgede geçen yıl ekim ayından bu yana devam eden toplumsal gerginlik, mayıs ayında yeniden tırmandı. El-Huseyma merkezli kuzey bölgesindeki gösterilere destek amacıyla diğer bölgelerde de eylemler düzenleniyor.

Ülkenin kuzeyindeki gösterilerde şimdiye kadar, öne çıkan isimlerden Nasır Ez-Zefzafi’nin de aralarında olduğu 40 kişi, “devletin bütünlüğüne ve birliğine kastettikleri” gerekçesiyle gözaltına alınırken, Cezayirli bir gazeteci ise izinsiz çekim yaptığı gerekçesiyle sınır dışı edildi.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close