DÜNYAManşet

Fas’ın kuzeyinde sokak gösterileri yasaklandı

Halk direnişinin yıl dönümünde hükümet “eylem çağrıları yasa dışıdır” açıklaması yaptı

HABER MERKEZİ– Fas’ın kuzey bölgesindeki kitlesel halk direnişinin 1. yılında 27 ve 28 Ekim tarihlerinde sokak gösterileri yasaklandı.

El-Huseyma yerel yönetimi tarafından yapılan yazılı açıklamada, ülkenin kuzey bölgesinde gösterilerin başlamasına sebep olan balıkçı Muhsin Fikri’nin ölüm yıl dönümü dolayısıyla “sosyal medya üzerinden yapılan gösteri çağrılarının yasa dışı olduğu ve yerel yönetimin gösterilere izin vermeyeceği” belirtildi.

‘Özgürlük, onur, iş, adalet’ haykırışları

Fas’ın kuzeyinde 1 yıl önce patlayan öfke derinleşen yoksulluğun, özgürlüksüzlüğün, işsizliğin biriktirdiği tepkinin sonucu olarak ortaya çıktı. Birleşmiş Milletler’in 2015 yılındaki verilerine göre Fas’ta 5 milyon yoksul yaşıyor. “Sosyal adaletsizlik“ giderek yayılırken, özgürlükler kısıtlanıyor, yoksulluk derinleşiyor. Biriken tepkiler sokağa yansıyor.

Hemen her kitlesel direniş hareketinde olduğu gibi burada da hareketi tetikleyen 2016’nın Ekim ayında yaşanan bir olay oldu.

Muhsin Fikri isimli genç bir balıkçı polisin el koyduğu ve çöpe attığı balıklarını çöp kamyonundan almaya çalışırken ezilerek öldürülmüş, ardından polise ve hükümete tepki eylemleri başlamıştı. Balıkçının polis marifetiyle ölümü özellikle “iş ve adalet” taleplerini öne çıkaran gençlerin hareketini tetikledi. Kadınların ön saflarda olduğu eylemlerde bölge halkı sağlık gibi en temel alanlarda sosyal hak taleplerini de dile getirdi.

Mayıs ayının sonlarında ve Haziran ve Temmuz aylarında Hirak aktivistlerini hedef alan büyük tutuklama furyasından sonra Rif mahkumlarının serbest bırakılması için çok sayıda eylem düzenlendi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close