DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Filipinler: Coca Cola işçileri ve kamu emekçileri sokağa çıkıyor

Dolmuş hatlarında çalışanlardan sonra, işçi kıyımına karşı Coca Cola işçileri, temel haklar için kamu emekçileri eylem düzenliyor

HABER MERKEZİ– Filipinler’de Coca Cola işçileri 20 Şubat’ta (Salı) ülke çapında eylemler yapacak.

CNN Philippines’in aktardığına göre, işçi sendikaları bir basın toplantısı düzenleyen sendikalar „Şirket, içeceklerde vergi oranlarının artırıldığını ve bu gerekçeyle 2 Mart’ta 606 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. Aslında yapmak istedikleri ‘yeniden yapılanma’ya giderek işçiden kısmak. Bunu kabul etmiyoruz, ülke çapında eyleme geçiyoruz“ açıklaması yaptılar.

‘Sözleşmeli çalışma’ya son

21 Şubat Çarşamba günü ise kamu emekçileri başkent Manila’da toplanacak. Emekçiler „sözleşmeli çalışma“nın son bulmasını ve yıllardır bastırılmış ücretlere zam talep ediyorlar.

Sendikalar, ‘memurlar’ için en düşük aylık ücret olarak16.000 peso (yaklaşık 308 dolar) ve devlet okul öğretmenleri ve hemşirelerin ücretlerinde 10.000 pesoluk artış (yaklaşık 193 dolar) istiyor.

Dolmuşçular eylem yaptı

Hükümetin „toplu ulaşımı modernize etme“ kılıfı altında, dolmuşçuların kullandığı ‘Jeepney’ araçları tasfiye etme girişimleri bugün başkent Manila’da protesto edildi.

Protestocular „Ulaşım araçlarını modernize ediyoruz gerekçesi yalandan ibaret. Bizim ekmek kapımızı kapatacaklarına raylı sistemi doğru dürüst işletsinler“ şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close