DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Filipinler: Fabrika işgali, grev, direniş, saldırı

10 Mayıs’tan beri fabrikayı işgal eden Middleby’ın grevci işçilerine polis saldırdı; 5 işçi yaralandı, 7 işçi gözaltına alındı

HABER MERKEZİ- Filipinler’de sınıf mücadelesi setleşerek ilerliyor. İşçi hareketinde yeni bir direniş dalgası göze çarpıyor.

Ülkede, işçiler “Düzenli” hale gelme, “Asgari yaşanacak ücret” ve “Güvenli çalışma” için mücadelelerini yükseltiyorlar. Başkent Manila’da değişik fabrikalarda işçiler eylemde, grevde.

Son aylarda, geçici sürelerle çalıştırılan “sözleşmeli” işçiler değişik fabrika ve işletmelerde bir biri ardı sıra direnişe geçtiler.

Genellikle fabrikaların önünde kamp kuran grevci işçiler, kimi zaman da Middleby örneğinde olduğu gibi fabrikanın içinde eylemlerini sürdürüyorlar.

Rejim, işçileri oyalamak için bu biçimiyle “sözleşmeli çalışmayı sona erdirme” iddiasıyla aylar önce adım attı; mahkeme “İşçilerin düzenli hale getirilmesi” kararını aldı. Fakat, işçilerin işten atılması gibi patronların gelitridiği saldırıları engelleyecek herhangi bir mekanizma söz konusu olmadığı için atılan bu adımın fiiliyatta hiç bir ehemmiyeti yok.

Middleby’de fabrika işgali, grev ve polis saldırısı

Middleby Filipinler, ABD orjinli “Middleby Corporation”a bağlı. Ve “Fast-food” şirketlerine makina ve ekipman üretiyor.

Mahkemenin 4 Nisan 2018 tarihinde yayınladığı “131 işçinin düzenli hale getirilmesi” kararına patronlar uymadığı gibi işçileri işten atmakla tehdit etti ve 18 işçiyi çıkardı. Bunun üzerine işçiler 10 Mayıs’ta greve, eyleme geçtiler, fabrikayı işgal ederek üretimi felç ettiler.

Yerel basında çıkan haberlerde, bugün yerel zamana göre öğleden önce “İşçilerin dağınık olduğu” bir anda polis saldırısı yaşandığı bildirildi. 5 işçi yaralandı, 7 işçi gözaltına alındı.

300 kişinin çalıştırıldığı fabrikada işçilerin sadece 82’si “Düzenli” statüde bulunuyor.

filipinler fabrika işgalifilipinler fabrika işgali

‘Uni-Pak Sardines’te kadın işçiler direnişte

İşgücünün yüzde 85’inin kadın olduğu “Uni-Pak Sardines” şirketinde işçiler “Baskıcı ve feodal koşullar altında çalışan sessiz ve uysal işçiler” olmaktan çıkarak mücadeleye atıldılar. Manila’da uzun bir süreden sonra işletme önünde direnişe geçip kamp kurmakta ilk oldular.

Uni-Pak deniz ürünlerinin (Sardalya) üreticisi “Slord Development Corporation” patronlarının 11 Mayıs 2018’de, sendikalaşan 44 işçiyi işten atması üzerine işçiler direnişe geçti. Talepleri tüm işçiler için asgari ücret ve güvenli çalışma koşulları.

30 yıla kadar varan sürelerle çalışıyor olmalarına rağmen, bu işçiler şirket tarafından hiçbir zaman “Düzenli” hale getirilmedi. Sözleşmeli çalışanlar “Ekstra” veya “Ekstra düzenli” işçiler olarak sınıflandırılmaktadır. Tatil ücreti, dinlenme günü ücreti, hizmet teşvik izni, doğum izni, babalık izni gibi temel haklardan yoksundurlar.

filipinler işçi direnişifilipinler işçi direnişi

Jollibee’de işçi kıyımı ve direniş

Hint orjinli “Jollibee Foods Corporation” patronları, mahkemenin aldığı “7 bin çalışanın düzenli hale getirilmesi” yönündeki kararına uymak yerine 400 işçiyi işten çıkardı.

Direnişe geçen işçiler fabrikanın önünde kamp kurdular. Ve halka “Ürünlerin boykot edilmesi” çağrısı yaptılar.

Jollibee bir “Fast-food” alanında metalar üreten bir tekel. Ürettiklerini aralarında Burger King’in de olduğu mağaza zincirlerine satıyor.

filipinler işçi direnişi

NutriAsia’da işçiler direniş kampı kurdu

Yine Manila’da “Fast-food” alanında üretim yapan bir başka firma NutriAsia’da çok düşük ücretler karşılığında günde 12 saat çalıştırılan işçiler, sendika kurdular. Temel haklarını elde etmek için harekete geçtiler.

Buna karşılık patronların, sendikalı işçiler üzerinde baskı kurup onları işten atmakla tehdit etmesine eylemle yanıt verdiler.

14 Haziran’da, şirket yönetimi grevi dağıtmaya çalıştı. Devreye sokulan polis işçilere saldırdı. Yaklaşık 23 işçi yaralandı, 5 işçi hastaneye kaldırıldı. Grevcileri desteğe gelen kadınlar ve gençler de polis tarafından korkunç şekilde dövüldü.

NutriAsia, ketçap gibi ürünlerin yanında içecek sektöründe de faaliyet yürütüyor. Sadece 100’ü “Düzenli” olan bin 400 işçi çalıştırıyor.

filipinler işçi direnişi

Monde Nissin’de direniş kampı

Benzer bir durum, makarnagiller üreten Monde Nissin fabrikasında da yaşanıyor.

Patronlar sözleşmeli işçileri “Düzenli” hale getirmek yerine 18 işçiyi işten attı. Bunu üzerine işçiler fabrika önünde kamp kuararak direnişe geçtiler.

filipinler işçi direnişi

Kaynak: Manilatoday.net

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close