DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Ford’da grev yapılıp yapılmayacağı yarın açıklanacak

Bridgend’deki Ford motor fabrikasında grev oylaması bitti. Sendika yarın (Cuma) sonucu açıklayacak.

bridgend-ford

HABER MERKEZİ– İngiltere’de Bridgend şehrinde kurulu Ford motor fabrikasındaki işçiler aylardır işten atılma tehlikesinin yarattığı tedirginliği yaşıyorlar.

Dev tekel Ford, Sonbahar aylarında “Bridgend’de yeni yatırımlarımları askıya aldık” mealinde açıklamalarda bulunmuş ve bu toplu işten atmalar olabileceğine işaret etmişti. Sendika o tarihlerde yaklaşık 1200 işçinin kapı önüne konulması tehlikesinin doğduğunu duyurmuştu.

Daha sonra Ford, dünya çapında işçi sayısının yüzde 10 düşürüleceini, yani 20 bin işçinin atılacağını, bunun, “satışlardaki düşüş ve yeni teknolojilere yatırım nedeniyle başlatılan 3 milyar dolarlık maliyet kesintisi programının bir parçası” oduğunu basına sızdırmıştı. Yapılan açıklamada, katıksız burjuva zihniyetini yansıtılarak “Stratejik önceliğimiz karları artırmak” denilmişti. Ve işten atmaların Kuey Amerika ve Asya ülkelerindeki tesislerde olacağı bildirilmişti.

Gelinen aşamada, öyle anlaşılıyor ki, Bridgend fabrikasındaki bazı bölümler başka ülkelere kaydırılacak. Bu da toplu işten çıkarmaları yakın bir tehlike haline getiriyor.

Bu nedenle, Bridgend Ford işçileri grev oylaması yaptı. Ve oylamanın sonucu yarın sendika tarafından açıklanacak.

Öte yandan, Bridgend’deki işçilere düşen görev sadece kendi yerelinde grev yapmak değil, diğer tüm ülkelerdeki Ford işçileriyle dayanışma içerisinde ortak hareket etmek olmalı. Aksi taktirde, patronlar işçiler arasında rekabet yaratarak bu işten karlı çıkacaktır!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close