DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Fransa: 5,4 milyon kamu emekçisi greve çıkacak

Fransa’da salı günü 5,4 milyon emekçi hükümetin neoliberal saldırılara karşı grev yapacak

fransa grev

HABER MERKEZİ– Fransız işçi ve emekçilerinin “zenginlerin başkanı” Emmanuel Macron ve hükümetine karşı baskısı artıyor.

Salı günü 5,4 milyon kamu emekçisi, sektörde örgütlü 9 sendikanın ortak çağrısıyla greve çıkacak.

Grev, 120 bin kamu emekçisinin işten atılmasını ve sağlık başta olmak üzere sosyal hakların gaspını içeren neoliberal düzenlemelere karşı uyarı anlamına geliyor.

Fransız sivil havacılık kurumu hava trafik kontrolörleri greve katıldığı için havayollarının salı günü uçuşlarını yüzde 30 oranında azaltmasını önerdi.

Paris’in iki ana havalimanı olan Charles de Gaulle ve Orly’nin yanı sıra Beauvais, Lyon, Nice, Marsilya, Toulouse, Bordeaux ve Nantes havalimanları da grevden etkilenecek.

Paris’teki ilkokul öğretmenlerinin yarısından fazlasının greve katılacağı ve bir çok okulun kapalı kalacağı bildirildi.

İşçiden alıp patrona aktaran neoliberal saldırı

Öte yandan, Fransız devleti ve hükümeti işçiden kesip patrona kıyak yapmaya ayarlı neoliberal reformlarda ısrarlı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un vaatlerine uygun olarak devam eden neoliberal reformlar kapsamında yüz binlerce işsizi ilgilendiren devlet yardımlarının kaldırılacağı duyurulmuştu.

En az 1 yıl boyunca işsiz olan bireylere sözleşme imzalayan şirket veya derneklerin ödeyeceği sigorta primlerinde ciddi indirimler sağlayan uygulama bu yıldan sonra kaldırılıyor.

Ülkedeki yerel yönetimler, dernekler, okullar ve kooperatiflerin karşı çıkmasına rağmen yıllık sadece 2 ila 3 milyar euro arasında maliyeti olan kısa adıyla ‘CUI’  uygulaması önümüzdeki yıldan sonra kaldırılacak.

Patronlara daha düşük vergi

İşe alımlarda yapılan yardımları kaldıran Macron ve hükümeti, şirketlerin gelirleri üzerinden ödeyeceği kurumlar vergisini düşürmekte kararlı.

Halen yüzde 33 olan bu oranı 2022 yılına kadar yüzde 25’e kadar düşürecek olan hükümet, ilk aşamada 2018 için yüzde 28 oranını uygulayacak. Yüzde 28’lik oran yıllık net karı 500 bin euronun altında olan şirketler için geçerli olacak.

Oysa son olarak François Hollande döneminde net karı 75 bin euronun altında olan şirketler için bu oran yüzde 28’e düşürülmüştü.

2019’dan itibaren ise 500 bin euronun üzerinde kazanç elde eden şirketler için yüzde 31, 2020’de ise yüzde 28 olacak. Bu oran 2021’de yüzde 26,5 ve 2022’de yüzde 25’e düşürülecek.

Yıllık net karı 38 bin 120 euronun altında kalan şirketler için uygulanan yüzde 15’lik kurumlar vergisi ise olduğu gibi korunacak.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close