DÜNYA

Fransa askeri sokağa iniyor

Fransa “turistlerin güvenliğini sağlamak“ bahanesiyle sokaklarda askeri devriyeler dolaştıracak.

fransız askeri

HABER MERKEZİ– Fransa’nın başkenti Paris’te “turistlerin güvenliğini daha iyi sağlamak amacıyla Emniyet Müdürlüğü ve çok sayıda kurum arasında ortak güvenlik tedbirleri anlaşması“ imzalandı.

Emniyet Müdürlüğü ile anlaşmayı imzalayan arasında Louvre Müzesi, Paris Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odasının da olduğu resmi ve özel birçok kurum var.

Anlaşma kapsamında kentin çok sayıda kritik bölgesinde devriye gezen askeri ve özel birlikler, müze, mağaza ve alışveriş merkezi (AVM) gibi yerlerin içinde de güvenlik kontrolünü sağlayacak.

Ayrıca özel ya da resmi olmasına bakılmaksızın, bu kuruluşlara ait güvenlik kameraları doğrudan Emniyet Müdürlüğüne ait gözetleme-denetleme sistemine bağlanacak.

Fransız devleti emperyalist yeniden paylaşım savaşlarının yeryüzünün bir çok noktasında sürdüğü, rakip ‘küresel’ ve ‘bölgesel’ güçler arasındaki -yer yer askeri çatışmalara dönüşen- gerilimlerin tırmandığı bu aşamada giderek daha saldırgan bir pozisyon alıyor.

Dışa dönük emperyalist saldırganlık içe dönük saldırganlıkla iç içe gelişiyor. Bir yandan Almanya gibi diğer emperyalist güçlerle -askeri işbirliğini de kapsayan- kirli savaş ittifaklar kurma girişimlerinde bulunuyor, Ortadoğu gibi savaş bölgelerine daha agresif müdahalelelerde bulunmanın hazırlıklarını yapıyor, beri yandan, içeride işçi sınıfına ve emekçilere yönelik ‘iş kanunu’ndaki değişiklikler örneğinde olduğu gibi daha sıkı bir rejime geçişin adımlarını atıyor.

Askerin sokağa çıkarılışı bu bağlamdadır. Hedef mücadele dinamiğinin bulunduğu Paris’te sokaklar üzerinde tam hakimiyet kurmaktır. G20 zirvesi günlerinde Hamburg’da yaşanan barikat savaşlarından kendileri açısından dersler çıkardıklarına da emin olabiliriz!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close