GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Fransa: Nutella işçileri bir haftadır grevde

Dünyanın en büyük Nutella fabrikasında, çalışma koşullarını protesto eden işçiler fabrika girişini bloke ediyor

HABER MERKEZİ– Frensa’da, dünyanın en büyük Nutella fabrikasında işçiler, ücret ve kötü çalışma koşullarını protesto etmek için greve çıkarak üretimi durma noktasına getirdi.

Sky News’te yer alan habere göre, İtalyan Ferrero’ya ait fabrikada çalışan 350 işçinin 160’ı geçen Salı gününden bu yana grevdeler. Grevci işçilerin kamyonların giriş ve çıkışlarını engellediği bildiriliyor.

Fabrikada dünyanın tüm Nutella üretiminin yaklaşık dörtte biri gerçekleşiyor. Normal şartlarda her gün yaklaşık 600 bin kavanoz Nutella üretiliyor.

Fabrikada çikolata üreten dört bölümden sadece bir tanesi yüzde yirmi kapasite ile üretim yapmaya devam ediyor. Kinder Bueno çikolata üretimine tamamen son verildi. Nutella üretimi büyük ölçüde durdu.

İşçinin Gücü” sendikası, yüzde 4,5 ücret artışı, bir defalık 900 euro miktarında ikramiye ve daha iyi çalışma koşulları talep ediyor.

Şirketin teklifi ise en düşük ücretli işçiler için yüzde 1,7’lik zam ve 400 euroya kadar ikramiye.

Öte yandan, patronlar, bu teklifi reddeden grevci işçilere tehditler savuruyor. Şirket ile sendikanın yapacağı bir sonraki görüşmenin 13 Haziran’da olacağı belirtiliyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close