KADINManşet

Fransa’da bu yılın 100. kadın cinayeti

Feminist örgütler, gerçek sayının daha yüksek olduğu görüşünde. 2018 yılında her 3 günde bir kadın öldürüldü.

HABER MERKEZİ– Fransa’da bu yıl 1 Ocak’tan bugüne kadar 100 kadın öldürüldü.

Kadına yönelik şiddet ve cinsel saldırılara karşı mücadele amacıyla kurulmuş olan Hepimiz biriz/Biz Bütünüz (Le collectif#NousToutes) kolektifinin yaptığı açıklamaya göre son cinayet bu hafta sonu Akdeniz kıyısındaki Cagnes-sur-Mer kentinde işlendi. Öldürülen kadının cesedi gar yakınlarındaki bir çöp bidonunda bulundu.

Bir görgü tanığı, kadının başını ve karnını tekmelerken gördüğü katili durdurmaya çalıştığını fakat adamın “Elimdeki bıçakla seni de öldürürüm” tehdidi üzerine korkup kaçtığını, daha sonra annesinin polisi arayıp haber verdiğini söyledi. Katilin, 21 yaşındaki kadının eski erkek arkadaşı olduğu anlaşıldı.

Cinayetin duyulması üzerine dün (1 Eylül) Paris’te Trocadero meydanında bir protesto gösterisi düzenleyen feminist kolektif #NousToutes, kadına yönelik şiddet ve saldırıların önlenmesi konusunda Macron yönetiminin eylemsizliğini kınadı. Bu konuda alınması gereken önlemlere ilişkin çok sayıda rapor ve öneri olduğu halde hükümetin konuyu ciddiye almadığı dile getirildi.

Diğer yandan feministler, Fransa’da her yıl öldürülen kadın sayısının gerçekte daha yüksek olduğunu fakat devletin bu konuda da ciddi bir yaklaşım içinde olmadığının altını çiziyorlar. Kendilerinin ancak gazetelere ve sosyal medyaya yansıyan rakamları derleyebildiklerini dile getiriyorlar.

İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre 2018 yılında Fransa’da 121 kadın kocası ya da eski erkek arkadaşı tarafından öldürüldü, ki bu 3 günde bir kadının katledildiği anlamına geliyor. (Gazete Alınteri)

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close