DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Fransa’da emekliler sokağa çıktı

Binlerce emekli, Macron ve hükümetinin vergi ve emeklilik reformlarını protesto etti

HABER MERKEZİ– Fransa’da patronlara yapılan vergi indirimlerini takiben işçilere ve emeklilere daha yüksek vergiler getiren düzenlemelere gidilmesi emeklileri isyan ettirdi.
Binlerce emekli, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetinin vergi ve emeklilik reformlarını protesto etmek için dün (Perşembe günü) Paris’te ve diğer şehirlerde sokaklara çıktı.

Emekliler, yüzde 1,7 oranında yeni vergi yükleri getiren düzenlemelere karşı çıkıyorlar. Söz konusu uygulama, Fransa’nın 15 milyon emekli maaşının yüzde 60’ını etkileyecek ve bu kesim her ay yaklaşık 31 ABD doları fazla vergi ödeyecek.

Demiryollarında grev çağrısı

fransa demiryolları grevi

Emeklilerin eylemi, sendikaların çağrısıyla, demiryollarının özelleştirilmesine ve erken emekliliği sona erdirecek düzenlemelere karşı 22 Mart’ta ülke çapında yapılacak grev ve protestolardan 1 hafta öncesine denk geldi.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Macron “Önümüzdeki yıl ülkeye girmesi beklenen yabancı sermayeye rekabetçi ortam sunmak için Fransa’nın demiryollarını hazırlamak yönünde bir dizi reformu” onayladı. Özelleştirme anlamına gelen bu düzenlemelere işçiler karşı çıkıyorlar.

Kamu kesiminde düşük maaşları ve yarı zamanlı sözleşmelerin yaygınlaşmasını protesto eden kamu emekçileri de 22 Mart’taki ülke çapındaki eylemlere katılacak.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close