DÜNYA

Fransa’da genelkurmay başkanı istifası

Fransa tekelci burjvazinin krizi bu kez Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Genelkurmay Başkanı Pierre de Villiers arasında askeri harcamalara dair bütçe krizi görünümüyle patladı. Genelkurmay başkanı Villiers’i istifası ile sonuçlandı.

HABER MERKEZİ– Genelkurmayda yaşanan depremin uzantısı olarak Macron’a yakın olduğu söylenen François Lecointre göreve atandı. Villiers’in ordudaki veda konuşması her kademeden askerler tarafından alkışlanarak bir mini gösteriye dönüştürüldü. Genelkurmay başkanının istifası önümüzdeki dönemde Macron’a yakın kişilerin, yerinden edilecek olanlarla yer değiştireceği, Fransa burjuvazisinin yeni kadrolaşmalar peşinde olduğunun da habercisi. Aynı zamanda ordudan yeni istifaların olması da bekleniyor.

Fransız sermayesinin yaşadığı krizi yönetme misyonu biçilen Macron iktidara gelir gelmez ekonomik, politik, askeri bir çok alanda burjuvazinin yeniden örgütlenme ve yayılma alanları önündeki engelleri biçmeye çalışacağını açıktan belirtmişti. Bunu ise “Bir devrim sürecindeyiz” “Fransa eski alışkanlıklar ve gelenekselleşmiş, kendini yenilemeyen süreçlerden kurtulacaktır, yeni sürece direnenler de devre dışı kalacaktır” diyerek sloganlaştırmıştı.

İstifa eden eski Genelkurmay Başkanı Pierre de Villiers istifasına dair yaptığı açıklamada, bütçe kısıtlamaları sebebiyle inandığı ordu modelini sağlıklı devam ettiremeyecek durumda olduğunu açıklamak ile yetindi. Kriz bilindiği gibi 13 Temmuz’da Genelkurmay Başkanının Meclis Savunma Komisyonu önünde Hükümetin Savunma bütçesini kısmasını dönük Villiers’in itirazı ile başlamıştı. Çünkü NATO kararları çerçevesinde savunma bütçesini 2025’e kadar milli gelirin yüzde 2’sine çıkarmayı hedefleyen Macron, kamu bütçesinde hedeflediği 4,5 milyar Euroluk tasarrufun 850 milyon Euroluk kısmını savunmadan kesmeyi düşünüyor. İstifa eden Villiers ise duruma itiraz etmişti. Macron, 14 Temmuz Fransa Ulusal Bayramı çerçevesinde yapılan etkinlikte genelkurmay başkanına, “Sizin Reisiniz benim” diyerek krizi bilinçli olarak tırmandırmıştı. Macron’un bu tepkisi birçok milletvekili tarafından eleştiri konusu olurken, yaşanan istifa diğer üst düzey askeri mensupları tarafından “Çok büyük güven krizi” olarak değerlendirildi.

Fransa’da genelkurmaydaki sarsıntının önümüzdeki günlerde diğer alanlarda da devam edeceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. İşin özü Fransa burjuvazisi adına Macron ve hükümeti, onu iktidara taşıyan sermayenin istemlerini yerine getirmek için bununla çelişki yaşayan hangi yapılanma olursa olsun sesini kısmaya devam edecek.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close