DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Fransa’da grev: Emekçiler ülke çapında sokakta

Demiryolu işçileri ve kamu emekçilerini ilk kez buluşturan grev kapitalist hayatı felç ediyor

HABER MERKEZİ– Macron ve hükümetinin devam eden neoliberal saldırılarına karşı emekçiler bugün bir kez daha greve çıkıyor

fransa grev protesto

Hükümetin “derin reformlara ihtiyaç var” diyerek açıkladığı saldırılar arasında, önümüzdeki yıllarda 120 bin kamu emekçisinin işten çıkarılması ve “liyakata dayalı maaş” uygulamasına geçiş yapılması gibi düzenlemelr var.

Kamu emekçilerini ve demiryooları işçilerini ilk kez aynı eylemde buluşturan grev boyunca ülke genelinde 150 merkezde protestolar yapılması bekleniyor. Gösterilerin en büyüğü ise Paris’te gerçekleştiriliyor. Polisin saldırısı sonucu yer yer çatışmalar yaşanıyor.

fransa general grev

fransa grev

Demiryollarında 3 aya yayılacak grevler gündemde

Demiryolu işçilerinin örgütlü olduğu sendikalar bugünkü grevin ardından, 3 Nisan’da başlamak üzere Haziran sonuna kadar her 5 günden 2’sinde greve çıkmayı planlıyor.

Önceki hafta Macron “Önümüzdeki yıl ülkeye girmesi beklenen yabancı sermayeye rekabetçi ortam sunmak için Fransa’nın demiryollarını hazırlamak yönünde bir dizi reformu” onayladı. Özelleştirme anlamına gelen bu düzenlemelere işçiler karşı çıkıyorlar.

Havada da grev

Fransa Havayolları’nda ise 11 sendika bugün ve yarın greve gidecek. 900 uçuşun iptal edileceği duyuruldu.

Kamu emekçilerinde öfke büyüyor

Kamu sektöründe hazırlığı yapılan işçi kıyımının yanı sıra düşük maaşları ve yarı zamanlı sözleşmelerin yaygınlaşmasını protesto eden kamu emekçileri de ülke çapındaki eylemlere katılıyor.

Her 4 ilkokuldan birinin, ayrıca kreşlerin kapalı olduğu, hastanelerde ise acil servisler dışında diğer bölümlerde iş bırakıldığı bildiriliyor.

Grev nedeniyle, hızlı trenlerin yüzde 60’ı, şehirler arası trenlerin yüzde 75’i ve gün boyunca Paris havaalanlarının uçuşların yaklaşık yüzde 30’u iptal edildi.

Emekliler de isyanda

Fransa’da patronlara yapılan vergi indirimlerini takiben işçilere ve emeklilere daha yüksek vergiler getiren düzenlemelere gidilmesi emeklileri isyan ettirdi.
Geçtiğimiz hafta binlerce emekli, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetinin vergi ve emeklilik reformlarını protesto etmek için dün (Perşembe günü) Paris’te ve diğer şehirlerde sokaklara çıktı.

Emekliler, yüzde 1,7 oranında yeni vergi yükleri getiren düzenlemelere karşı çıkıyorlar. Söz konusu uygulama, Fransa’nın 15 milyon emekli maaşının yüzde 60’ını etkileyecek ve bu kesim her ay yaklaşık 31 ABD doları fazla vergi ödeyecek.

Emeklilerin kitlesel protesto gösterisinin ardından hükümet yetkilileri „En fakir 100 bin emekli için düzenlemenin değiştirileceğini“ açıkladı ama bu emeklileri ikna etmiş değil.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close