DÜNYAGENÇLİKİŞÇİ SINIFIManşet

Fransa’da işçiler ve öğrenciler grevde, sokakta

Demiryolu işçileri grevi etkili olurken, 12 üniversitede öğrenciler kampüslerden çıkarak protesto gösterileri düzenlediler

HABER MERKEZİ– Fransa’da demiryolu işçileri dün ve bugün iş bırakırken, Paris, Lyon, Marseille gibi önemli şehirlerde üniversite öğrencileri kampüslerden çıkarak protesto eylemleri gerçekleştirdiler.

Dün, demiryolu işçilerinin yanı sıra Air France personeli, bazı enerji emekçileri, çöp toplayıcı işçiler sokaklarda yürüyüşler yaptılar. Bugün devam eden grev ülkede oldukça etkili olurken emekçiler yine sokaklardaydı.

fransa grev

Öte yandan, öğrenci gençlik, kendi mücadele hattında işçilerin grev ve eylemlerine katkıda bulunuyorlar. Dün Paris, Lyon gibi kentlerde derslere girmeyerek yürüyüşler gerçekleştiren öürenciler, bugün yine Paris ve Marseille başta olmak üzere çeşitli üniversitelerde kampüsleri boşalttılar.

fransa öğrenci protestosu

Paris’ten Toulouse’a, Bordeaux ve Nantes’teki üniversitelerin öğrencileri, haftalardır, Macron ve hükümetinin “eğitim reformu” adı altındaki saldırılarına karşı kampüsleri kapatıyor veya ciddi biçimde kesintiye uğratıyorlar.

Eylemlerde hükümet aleyhine slogan atan öğrenciler, hükümetin hayata geçirmeyi düşündüğü „üniversitelere kabul sisteminde değişiklikler“ içeren plana karşı mücadeleyi yükseltiyorlar.

Öğrenciler bu düzenlemede özellikle hukuk ve tıp alanında üniversiteye girişlerinin sınırlandırılacağı görüşünde.

Öğrenciler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bakalorya sistemini değiştirme, son okul sınavlarında değişiklikler yapma ve üniversite kabul sistemini daha karmaşık hale getirme önerisine karşı çıkıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close