İŞÇİ SINIFIManşet

Fransa’da kamu emekçileri ülke çapında sokağa çıktı

Macron ve hükümetinin reform paketine karşı 9 büyük sendikanın çağrısıyla greve gidildi

HABER MERKEZİ– Fransa’da kamu emekçileri grev dedi, dün başta Paris olmak üzere ülke çapında sokağa çıktı. Macron ve hükümetinin neoliberal reformlarına karşı aralarında Genel İşçi Konfederasyonu CGT, Fransız Demokratik İşçi Konfederasyonu CFDT ve İşçi Gücü FO olmak üzere 9 büyük sendika ortak bir duruş sergileyerek grev çağrısı yapmıştı.

Bakanlar Kuruluna 27 Mart’ta getirilen yasa tasarısı Macron hükümeti tarafından “kamuda modernleşme” olarak sunuluyor. Tasarıyı eleştirenlerse amaçlanan dönüşümün kamu sektörünü küçültüp özel sektör normlarına göre biçimlendireceği görüşünde.

Hükümetin bu dönüşümdeki hedeflerinden en çarpıcı olanları 2022 yılına dek kamu sektöründeki 120 bin kadroyu tasfiye etmek ve kamu harcamalarını 30 milyar euro azaltmak. Yasa tasarısı meclisten geçerse maaş ve kıdemler kişiselleştirilecek, kamuda sözleşmeli çalışma yaygınlaşacak.

Tasarının mecliste görüşülmesine Pazartesi günü başlanacak.

Sendikalar dünden başlayarak her Perşembe grev yapacaklarını duyurmuştu. Fransız kamu sendikalarının çağrısı üzerine yüz binlerce emekçi dün ülkede 150’den fazla yerde sokağa çıktı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close