İŞÇİ SINIFIManşet

Fransa’da şoförler ve çiftçiler greve çıkıyor

‘Sarı yelekliler’, öğrenciler, işçiler, emekliler, ambulansçılar.. Protestolar devam ederken, çiftçiler ve şoförler sokağa inecek

HABER MERKEZİ– 17 Kasım’dan bu yana akaryakıt zamlarını protesto ile başlayan, talepleri ve kapsamı giderek genişleyen „Sarı Yelekliler“ eylemi karşısında hükümetin geri adım atması protestoları sonlandırmaya yetmiyor.

Hükümetin söylemlerinden ikna olmuşa benzemeyen „Sarı Yelekliler“in Cumartesi günü yeniden sokağa inmesi beklenirken, taşımacılık sektörü çalışanlarının ücretlerindeki gaspa karşı da süresiz greve gidiliyor.

Ülkenin en büyük sendikalarından CGT ile FO tarafından yapılan açıklamada, „karayolu şoförlerinin maaş gasplarına karşı Pazar gecesi saat 22.00’den itibaren süresiz greve gidileceğini“ duyurdu.

Çiftçiler sendikası FNSEA ise, bu açıklamanın ardından „çiftçilerin daha iyi bir gelir elde etmesine yardım etmek için gelecek hafta greve çıkılacağını ve  protesto gösterileri düzenleneceğini“ belirtti.

2016 yılında çıkarılan bir kararname ile karayolu taşımacılığında çalışan şoförlerin fazla çalışma saatlerinin ek yüzde 25 ila yüzde 50 arasında ödenmesi öngörülmüştü. Ancak Fransa’da idari kararlarda yetkili merci olan Devlet Konseyi, bu kararnameyi iptal etmiş ve fazla mesai saatlerine ek yüzde 10 maaş ödenmesini kararlaştırmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close