DÜNYA

Fransa’nın KHK’ları yolda…

Fransa’da emekçilerin haklarını gasp etmeye yönelik kararnamelerle reform yapma tasarısı meclise geliyor.

fransa khk

HABER MERKEZİ– Fransa’da patronlar devletten geçtiğimiz yıl değişiklikler yapılan Çalışma Yasası’nda işçi ve emekçi haklarının daha fazla budanması yönünde ek değişiklikler yapmasını istiyor. Bu işin hızlı gerçekleştirilmesi için ise Fransa’nın KHK’larının devreye sokulacağı anlaşılıyor.

ANF’nin haberine göre, İktidardaki Cumhuriyet Yürüyüşü (REM) üyesi Çalışma Bakanı Muriel Pénicaud tarafından dün Bakanlar Kurulu’na sunulan yasa tasarısıyla, hükümetin “bazı konularda kararnamelere başvurmasına imkan tanınması“ isteniyor.

24-28 Temmuz tarihleri arasında Ulusal Meclis’te görüşülecek tasarının kabul edilmesi halinde, başta Çalışma Yasası olmak üzere bazı reformlar uzun süre mecliste görüşülmeden doğrudan kararnamelerle hayata geçirilecek.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kararname yetkisini özellikle Çalışma Yasası için istediği biliniyor. Geçtiğimiz yıl zaten emekçiler aleyhine büyük oranda değiştirilen Çalışma Yasası’nın bu hali Macron ve hükümeti için yeterli gelmemişti!

Macron’un hedefinde Çalışma Yasası’na ilişkin değişiklikleri bu yaz boyunca sendikalar ve patron örgütleriyle istişare etmek ve sonrasında kapsamlı bir “reforma gitmek“ bulunuyor.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close