DÜNYA

Fransız Belediye Başkanı: Göçmenlere su yok

Calais’da sokaklarda yaşayan yaklaşık 500 göçmene temiz su verilmesi yönünde mahkeme kararına Belediye Başkanı “uymayacağım“ demiş!

calais belediye

HABER MERKEZİ– Calais Belediye Başkanı Natacha Bouchart, mahkemenin bölgedeki göçmenlere su verilmesi yönündeki kararının Danıştay tarafından onaylanması üzerine yaptığı açıklamada, daha önce dağıtılan göçmen kampının “yeniden oluşma riskinin bulunduğunu“ söyleyerek“karara uymayacağını“ açıklamış.

Bölgedeki yaklaşık 500 kadar göçmene temiz su verilmesi konusunun kamuoyu baskısıyla mahkemeye taşınması üzerine Lille İdare Mahkemesi “belediye ve valiliğe içme suyu ve duş ihtiyacının sağlanabilmesi için çalışma yapmaları“ kararı almış, bu karara yapılan itirazı ise Danıştay dün reddetmişti.

Karara dair BFM televizyonuna konuşan Bouchart, “Calais halkını korumak zorundayım ve bu nedenle sığınmacılara su verilmesi için alınacak tüm önlemleri reddediyorum.” ifadelerini kullanmış utanmadan sıkılmadan!

Fransa’da devlet ırkçılığı körüklüyor

Ekim ayında “Calais mülteci kampı“nın boşaltılmasının üzerinden aylar geçmesine rağmen yüzlerce göçmen hala sokaklarda yaşıyor ve polisin baskısıyla karşı karşıya kalıyorlar.

Irkçı-emperyalist politikalarda vites büyüten Fransız devletinin başındaki Macron daha önce “sokaklarda sığınmacı görmek istemiyorum“ demişti. Polis ve idari yöneticiler de durumdan vazife çıkararak pervasızca göçmen düşmanlığı yapıyorlar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close