DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

G. Afrika: 30 bin ‘Shoprite’ işçisi yarın grev yapacak

İşçiler, patronların iş saatlerini keyfine göre değiştirmesini ve işçi kıyımını protesto ediyorlar

HABER MERKEZİ– Güney Afrika’nın en büyük perakende zincirlerinden biri olan Shoprite’de 24 saatli uyarı grevine çıkılacak.

İşçiler, çalışma saatlerinde ve vardiyalarda yapılan keyfi değişiklikleri ve bunu protesto eden işçilerin işten atılmalarını protesto edecekler.

Patronun, işçilere ya da sendikaya danışmadan ‘part-time’ çalışan emekçilerin çalıştığı saatlerin azaltılması yönünde bir vardiya sistemine geçiş yapmasını şirketin Sandton’daki mağazası işçileri protesto etmiş ve işten atılmışlardı.

Sınıf kardeşlerine sahip çıkan işçiler, örgütlü oldukları sendika SACCAWU’nun aldığı kararla yarın uyarı grevi yapacaklar.

İşçiler, atılan arkadaşlarının geri alınması ve ‘part-time’ çalışanların minimum çalışma saatlerinin korunmasının yanı sıra, akşam vardiyasında çalışan işçilerin güvenli bir ortamda çalışması ve güvenli bir şekilde evlerine taşınması taleplerini de dile getiriyorlar.

Greve 30 bin emekçinin katılacağını açıklaya sendika “patron attığı tek taraflı adımdan geri dönmezse ve arkadaşlarımız işe geri alınmazsa daha uzun süreli grevi gündeme alacaklarını” duyurdu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close