DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşetVideo

G. Afrika: ‘Asgari yaşanabilir ücret’ için emekçiler sokakta

Ülke çapında grevde olan otobüs şoförlerinin yanında metal işçileri de sokağa indi

HABER MERKEZİ– Güney Afrika’da otobüs şöförlerinin grevi ülke çapında devam ediyor. Hükümetin arabuluculuğunda patronlarla yapılan görüşmelerden de sonuç çıkmayınca metal işçileri de alanlara çıktı, grevci otobüs şöförlerine destek veriyor.

Metal işçileri sendikası NUMSA, otobüs emekçilerinin asgari ücrete zam konusundaki taleplerini desteklediklerini ve üyelerine ülke çapındaki greve destek vermeleri çağrısında bulunmuştu.

Johannesburg’daki „İşçi Kütüphanesi ve Müzesi“ önündeki alanda onbinlerce emekçi toplandı. „Yaşanabilir bir ücret“ talebini haykırıyor. Ülkenin diğer pek çok şehrinde de emekçiler sokakta.

güney afrika asgari ücret protestosu güney afrika asgari ücret eylemi güney afrika asgari ücret protesto güney afrika asgari ücret eylemi

Ülke genelinde yaklaşık 50 otobüs şirketinde çalışan 16 bin otobüs şöförü 18 Nisan’dan beri grevdeler.

Patronların ücretlere yüzde 7’lik artış dayatmasına karşı ulaşım emekçileri sendikası SATAWU ilk yıl için yüzde 9,5, ikinci yıl için yüzde 9 oranında zam talep ediyor.

Dayatılan düşük oranlı zam aynı zamanda saat başı asgari ücretin 20 R (yaklaşık 1,62 dolar) olması anlamına geliyor.

Metal ve otomotiv sektöründe 340 bin üyesi bulunan NUMSA, aylık asgari ücretin 12 bin R (yaklaşık 972 dolar) olması gerektiğini savunuyor. Ve “bundan asla geri adım atmayacağız” diyor.

Hükümet asgari ücreti düşük belirlediği gibi “katma değer” vergisini de yükseltti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close