DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

G. Afrika: Escom grevi hükümeti zorluyor

Devlete bağlı enerji tekeli Escom’da çalışan onbinlerce işçi ücretlere 0 zam dayatmasına karşı grevdeler

HABER MERKEZİ– Güney Afrika’da, devlete bağlı elektrik üretim ve dağıtım tekeli Escom’da çalışan işçiler Perşembe günü greve çıktılar. Dün (Cuma) de devam eden grev ülkede ciddi elektrik kesintilerine neden oluyor. Çünkü Escom ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 90’ını karşılıyor.

Grev nedeniyle gün boyu yaşanan elektrik kesintileri hükümeti zorlamaya başladı bile. Öte yandan hükümet ve kendisine bağlı Escom yönetimi işçilerin ücretlere yüzde 15 zam talebini görmezden gelmeyi sürdürüyor.

Escom patronlarının “Önceki yönetimin yaptığı hataların yol açtığı ödeme açıkları ve petrol fiyatlarındaki artıştan dolayı ücretlere bu yıl zam yapılmayacağı ve önümüzdeki yıl 10 bin işçinin çıkarılacağı” açıklamasının ardından işçiler “Grev” demişti.

Metal işçileri sendikası NUMSA ve maden işçileri sendikası NUM tarafından yapılan açıklamada “Madem ki 0 zam, o halde 0 megawatts!” denilerek eylemin startı verilmişti.

Hükümet ise grevin “Yasa dışı” olduğunu söyleyerek ve işçilerin elektrik santrallerine kömür taşıyan kamyonları, feribotları bloke etmelerini “Sabotaj” olarak niteleyerek grevin meşruluğunu karartmaya çalışıyor.

Eskom’a bağlı yaklaşık 50 bin işçi çalışıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close