DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADIN

G. Afrika: Mevsimlik kadın işçiler yürüdü

Güney Afrika’da kapitalist çiftliklerde çalışan kadın emekçiler kötü çalışma koşullarını protesto ettiler

güney afrika kadın işçi protesto

HABER MERKEZİ– Çiftliklerde çalışan 200’ü aşkın kadın işçi, Cape Town’daki Keizergracht Caddesi’nden “Çalışma Dairesi”ne yürüdü. Giydikleri siyah gömleklerin üzerinde “göçmenlik haklarını ihlal etmeyi bırak!” yazan protestocular “Kötü çalışma koşullarının düzeltilmesini istiyoruz” ve “bağlarda tuvalet talep ediyoruz” pankartını taşıdılar. Şarkılar söyleyip dans eden kadınlar “haklarımızı almaya hazırız” ve “insanca yaşayacak bir ücret istiyoruz” şeklinde haykırdılar.

Protesto, Batı ve Kuzey Cape’teki ticari-kapitalist tarımda çalışan kadınların haklarını sahiplenen bir “sivil toplum kuruluşu” olan Women on Farms Project (WFP) tarafından düzenlendi.

Eylemde yapılan konuşmalarda aktarılan bilgilere göre, tarımda çalışan mevsimlik işçilerin yüzde 75’ine asgari ücret dahi ödenmiyor. Çalışma ortamı son derece sağlıksız. Kadın mevsimlik işçilerin yüzde 72’si ise, çalıştıkları yerlerde tuvalet imkanlarının yetersiz olduğunu ve “çalılık veya tenha bir yer” kullanmaya mecbur olduklarını belirtti.

Protestoya katılan kadınlar, Ceres, De Doorns, Stellenbosch, Rawsonville, Paarl, Klapmuts, Robertson ve Wolseley gibi Batı Cape kentlerindeki ticari-kapitalist çiftliklerde çalışıyorlar. Cape Town’daki yürüyüşe Tarım, Ticaret ve ilgili sektörlerde örgtülü sendika Csaawu ve Tarım İşçileri Sendikası (Awetuc) destek verdi. Awetuc, Csaawu ile ilişkili olmayan yerel tarımsal sendikaların şemsiye örgütü.

Protestocular, çiftlik sahiplerinin iş kanunlarına uymasının, uymayanların cezalandırılmasının Batı Cape Tarım Bakanlığı tarafından garanti edilmesini, bu çerçevede bir anlaşma yapılması çağrısını yapıyorlar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close