DÜNYAİŞÇİ SINIFI

G. Afrika’da laboratuvar işçileri greve çıkıyor

Yapılan görüşmelerde ücretler konusunda ‘orta yol’ bulunduysa da patronların, sosyal talepleri karşılamayı reddetmesi üzerine ülke çapında greve çıkılıyor.

laboratuvar

HABER MERKEZİ– Ulusal Sağlık Laboratuarı Servisi (NHLS)’nde çalışan 5 bin emekçi, patronlarla yapılan görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine yarın (Çarşamba) ülke çapında greve gidecekler.

NHLS yöneticileri, grevi engellemek için dün (Pazartesi günü) laboratuvar çalışanlarını temsil eden Ulusal Eğitim ve Sağlık Çalışanları Sendikası (Nehawu) ve Güney Afrika Kamu Görevlileri Birliği (PSA) yetkilileri ile bir araya geldi. NHLS ile sendikalar yüzde 7.3’lük ücret artışı konusunda anlaşmaya vardılar ama konut yardımı, sağlık gibi alanlarda sosyal hakların iyileştirilmesi konularında patronların dayatması sonucunda anlaşmaya varamadılar.

Bunun üzerine, Nehawu ve PSA, Çarşamba günü greve gideceklerini açıkladı.

Sendikalar başlangıçta yüzde 13’lük bir maaş artışı talep ettiler; patronlar ise yüzde 3’lük bir artış öneriyorlardı.

NHLS yöneticileri düşük ücret ödemelerinde suçu Sağlık Bakanlığına atıyor. Bakanlık ise, kamu sektöründe yapılan tüm laboratuvar testlerinden sorumlu olan NHLS’ye aylık ödemeler yapmaya devam ettiğini söylüyor.

Sendika, ekonomik ve sosyal hak taleplerinin karşılanması koşuluyla grevin Cuma günü bitebileceğini açıkladı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close