DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

G. Afrika’da metal işçileri: Kölelik yasalarını reddediyoruz

Metal işçileri sendikası NUMSA üyeleri, iş kanunundaki yeni düzenlemeleri protesto etti

HABER MERKEZİ- Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde metal işçileri sendikası NUMSA, hükümetin iş kanununda yaptığı yeni düzenlemeleri protesto eden bir gösteri düzenledi.

Hükümetin 1 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe gireceğinini ilan ettiği yeni düzenlemelerle ilgili sendikanın yaptığı açıklamada “ANC hükümeti, işçilerin greve gitmesini imkansız kılmak için iş yasasını değiştirmek istiyor” denildi.

Watsupafrica.com’un aktardığı açıklamada, söz konusu düzenlemelerin birlikte Çalışma Bakanlığı’na sendikayla istişare etmeden grevi yasaklama yetkisinin verildiği vurgulandı.

‘Yeni asgari ücret kölelik ücretidir’

NUMSA sendikası, ayrıca, 1 Mayıs’ta uygulamaya sokulacak yeni asgari ücrete karşı çıktıklarını, belirlenen ücretin sefalet ücreti olduğunu söyledi.

Açıklamada “Yeni saatlik asgari ücret -o da tarım işçileri ve ev içi hizmet işçileri dışta tutularak- 20R (yaklaşık 1.6 dolar) olarak yasalaştırılmak isteniyor. Bu kölelik ücretidir. ‘Asgari’ olması ise sözdedir. Uygulamada ‘azami’ ücrettir. Bu, ücret bağlamında bugüne kadarki kazanımlarımızın yok edilmesi anlamına geliyor. Temel sanayi sektörlerinde 20R olarak belirlenen saatlik asgari ücret, tarım işçileri için 11R, ev işçileri için 15R olarak düşünülmektedir. Üstelik. şirket CEO’larının 8625R saatlik ücret aldıkları bir ülkede önerilmektedir bu” ifadelerine yer verildi.

Bastırılmış asgari ücretin, mücadelelerle elde edilmiş görece yüksek ücretli emekçilerin toplu işten atılmalarına sebep olacağının vurgulandığı açıklamada “Sokaklarda yürütttümüz mücadele devam edecek” denildi.

güney afrika numsa eylem 1

güney afrika numsa eylem 2

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close