DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

G. Kore: GM işçileri fabrika kapatma kararını protesto ediyor

GM Kore’nin 4 tesisten birini kapatma kararını protesto eden işçiler grevi gündemlerine aldılar

HABER MERKEZİ– ABD’li otomotiv tekeli General Motors’un Güney Kore’deki ayağı GM Kore’nin ülkedeki 4 tesisten birini Mayıs ayına kadar kapatma kararı almasına karşı işçiler mücadele edeceklerini duyurdular.

İşçiler kapatılması planlanan Gunsan’daki tesisin önünde protesto gösterisi yaptılar.

GM’in 16.000 kişilik Güney Koreli işgücünden 2.000’ini istihdam eden Gunsan fabrikasındaki sendikalı işçiler, üzerinde “Dayanışma, Mücadele” yazılı kırmızı kafa bantları takarak kapatma kararının iptal edilmesini istediler.

Sendika, şirketin merkez yönetim yerinin önünde oturma eylemi düzenleyeceklerini, olası bir grev için de hazırlıklara başlanacağını bildirdi.

Amerikan tekeli GM, Trump yönetiminin de desteğini arkasına alarak “karlılığı artırmak için yeniden yapılanma” sürecini başlattı.

Güney Koreli işçi sınıfının son 20-30 yıllık mücadeleler sonucunda elde ettiği kazanımların “işçi maliyetlerini yükselttiği”nden hareketle ülkeden çıkmak istiyor. Onyıllardır o işçiler üzerinden yüksek karlar devşiren otomotiv tekeli şimdi onları bir çırpıda sokağa atmanın planlarını yapıyor. İlk etapta Gunsan’daki fabrikayı kapatıp -duruma göre- diğer tesisleri de kapatmayı gündeme getirecek.

GM 2015’ten bu yana, Avrupa, Avustralya, Güney Afrika ve Rusya da dahil olmak üzere “düşük karlı piyasalar”dan çıkmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close