DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

G. Kore: Hyundai işçileri ‘grev-zamanı’ genişletiyor

İki haftadır 4 saatten 6 saate çıkarılan iş bırakma eylemleri yapan işçiler Pazartesi ve Salı 8’er saat greve çıkacak

HABER MERKEZİ– Hyundai’nin dünyadaki en büyük entegre tesislerinden biri olan Güney Kore’nin liman kenti Ulsan’daki fabrikasında iki haftadır yapılan kısmi grev, önümüzdeki hafta 8 saate çıkarılacak. Sonraki aşama patronların tutumuna beaşlı olmakla birlikte işçiler Pazartesi ve Salı günleri 8’er saat greve çıkacak.

Otomotiv devinin ülkede bulunan 7 üretim tesisinden 5’nin bulunduğu Ulsan entegre fabrikasında 7 Aralık’tan beri yapılan iş bırakma eylemi yaklaşık 50 bin aracın üretilememesiyle sonuçlandı.

Hyundai işçileri, patronlarla yapılan görüşmelerde ücretler ve ikramiyeler konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle kısmi grev eylemine başvuruyorlar. İşiçiler önceki hafta 4’er saat, geçen hafta ise 6’şar saat iş bırakmışlardı.

51.000 Hyundai işçisinin üyesi olduğu sendika, Seul’ün 414 kilometre güneyindeki Ulsan’daki beş tesiste yapılacağını söylediği kısmi grevin, toplu iş görüşmelerinde yaşanan anlaşmazlıktan dolayı gündeme alındığını açıklamıştı.

Sendika aylık temel ücretlere 154,883 won (142 dolar) zam yapılmasını ve şirketin 5,72 trilyon won olan net yıllık karının yüzde 30’unun ikramiye olarak işçilere dağıtılmasını talep ediyor.

Patronlar ise, aylık ücretlere 42,879 won zam yapmayı ve toplam iki aylık ücret ile 1 milyon won tutarında ikramiye ödemeyi teklif ediyor. Sendikanın kabul etmemesi üzerine patronlar ikramiye tutarını biraz üste çektiyse de bu ikinci teklif de sendika tarafından reddedildi.

Hyundai patronları “önümüzdeki hafta yapacağımız görüşmelerde sorunu çözmek istiyoruz” şeklinde açıklama yapmış olmalarına karşılık sendika geçtiğimiz Cuma günü “şirketin samimiyetsiz ve kibirli tavrı karşısında uzun süren bir mücadeleye” hazır olduklarını duyurdu.

Bu yıl içinde Hyundai işçilerinin yaptığı grevler patronlara 38 bin araçlık 800 milyar won değerinde üretim kaybı yaşattı.

Hyundai Motor Ulsan entegre üretim tesisi, 5.050.000 metrekare alanı kaplıyor. Fabrika, 5 ayrı üretim tesisine sahiptir ve her 12 saniyede bir araba üretebilmektedir. Bu, yılda 1.530.000 adet arabanın üretilmesi anlamına geliyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close