DÜNYA

G20 öncesi ilk eylem

Hamburg’da G20 Zirvesi’nden önce ilk protesto gösterisi düzenlendi.

g20 protestosu

HABER MERKEZİ– G20 Zirvesi öncesinde ilk protesto gösterisi düzenlendi. Binlerce kişi, Hamburg merkezinde burjuva devletlerin iklim ve ticaret politikalarını protesto etti.

DW Türkçe’de yer alan habere göre sadece Hamburg sokakları değil, Alster Nehri de gösteriye sahne oldu. Kanolara binen göstericiler, nehir üzerinde eylem yaptı. Çevre örgütü Greenpeace de kömür yüklü bir gemiye Merkel’in afişini astığı bir eylem gerçekleştirdi.

Alman Sendikalar Birliği, Greenpeace ve Oxfam’ın aralarında yer aldığı 12 kuruluşun destek verdiği gösteriler barışçıl bir havada gerçekleşti.

Alman devleti G20 Zirvesi için yoğun polisye önlemler almış durumda. 7-8 Temmuz’daki zirve boyunca Hamburg’un bazı bölümleri, eylemcilere kapalı olacak.

G20 Zirvesi boyunca yaklaşık 30 farklı eylem düzenlenmesi bekleniyor. Göstericiler G20 karşıtı gösterilere katılmak için Hamburg’da kamp kurarken, zirve boyunca düzenlenecek eylemlere 100-150 bin kişinin katılacağı tahmin ediliyor.

Zirve boyunca 21 bin polis görevlendirildi. 3 bin 800 polis ise havalimanı ve tren istasyonlarında konuşlandırılacak.

Zirvenin gerçekleşeceği şehir merkezinin uzağında konteynerlerden kurulu ‘gözaltı ve yargılama kampı’ hazırlanmış durumda.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close