DÜNYA

G20’de ‘şişe atan’ protestocuya hapis cezası

Berlinli polise şişe attığı iddiasıyla Hollandalı protestocuya 2 yıl 7 ay hapis cezası verildi

g20 protesto

HABER MERKEZİ– Hamburg’ta yapılan G20 Zirvesi sırasında yaşanan çatışmalara ilişkin davada ilk karar çıktı. Savcının talebinden daha yüksek ceza veren mahkeme, polise şişe atan Hollandalı bir genci iki yıl yedi ay hapis cezasına çarptırdı.

DW Türkçe’nin haberine göre, Hamburg Yerel Mahkemesi’nde görülen davada 21 yaşındaki bir Hollanda vatandaşı, iki yıl yedi ay hapis cezasına çarptırıldı.

“Sanık” hakkında savcılık bir yıl dokuz ay ceza talep etmiş, sanığın avukatı ise beraatini istemişti. Mahkemenin, savcının talebinden daha yüksek ceza kararı almasının duruşmayı izleyenler tarafından hayretle karşılandığı bildirildi.

‘Polise şişe attı’

Mahkemenin hakimi “sanığın 6 Temmuz akşamı Hamburg Schanzenviertel’deki gösteriler sırasında polis memurlarına iki şişe attığı ve bunun yanı sıra yakalanması sırasında cenin pozisyonunu alarak direniş gösterdiği kanaatine” vardı.

Hakim, savcının talebinden daha yüksek ceza verilmesi kararına gerekçe olarak “görev başındaki memurların korunmasına yönelik yasanın sertleştirilmesini” gösterdi. İlgili yasa, G20 Zirvesi öncesinde 30 Mayıs 2017 tarihinde yürürlüğe girmişti.

Şişeler Berlinli polise isabet etmiş

Hollandalı göstericinin attığı şişelerden birinin Berlin’den Hamburg’a nakledilen polislerden birinin kaskına, diğerinin ise bacağına isabet ettiği belirtildi. Polis memurunun baş ağrısı çektiği ancak bunun için hastaneye giderek tedavi olmadığı veya rapor almadığı kaydedildi. Polisin, şişeleri atan kişiyi izleyerek gözaltına aldığı ifade edildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close