GENÇLİK

Gazeteci Erdal Süsem'e ömür boyu hapis cezası

Cezaevlerindeki siyasi tutsakların eserleriyle oluşturulan Eylül dergisinin editörü Erdal Süsem’e, 2000 yılında Anayasal düzeni değiştirme suçundan açılan dava Yargıtay’da onandı. Yargıtay, Adli Tıp Kurumu’nun işkence gördüğünü belgelemesine karşın Süsem’e verilen müebbetlik hapis cezasını onadı. Süsem, son bir yıldır Eylül dergisini çıkardığı gerekçesiyle cezaevinde tutuluyordu.

Erdal Süsem, cezaevindeki tutuklu gazetecilerden biri. 2007 yılında bir ilki başardı ve siyasi mahkumların hazırladığı eserleri Eylül dergisinde biraraya getirdi. Tam üç yıl bu dergiyi çıkardı, ancak geçen yıl 1 Şubat’ta dergiye mahkumların gönderdiği “okundu” damgalı mektuplar gerekçe gösterilerek cezaevine girdi. Bir yıldır cezaevinde olan Süsem’e bir şok da Yargıtay’dan geldi. Süsem hakkında 2000 yılında Anayasal düzeni değiştirme suçundan açılan dava Yargıtay’da onandı.

İTİRAFÇILIĞI KABUL ETMEYİNCE…

Erdal Süsem, 21 Mart 2000 tarihinde Kartal’da bir çay bahçesinde otururken, şüpheli olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. TİKKO’ya üyelikle suçlandı. Önce tutulduğu karakolda itirafçı olmaya zorlandı. İtirafçılık talebini kabul etmeyince, işkence gördü.

İŞKENCEYE RÜŞVET

Süsem’in babası Halil Süsem de oğlunu kurtarmaya çalışıyordu. Tanıdıklarının önerisi üzerine İlhami Yelekçi isimli avukata başvurdu. Avukat, “500 lira verirsen oğluna yardım ederim” dedi. Süsem, 450 lira verdi. Yelekçi, gittiği karakolda, Erdal Süsem’e itirafçılık teklifinde bulundu, ısrar etti. Ancak baba Süsem’in iddiasına göre, Erdal bu teklifi kabul etmeyince avukat Yelekçi bu kez polislere dönüp “Alın götürün şunu, biraz dövün, hırpalayın, suçunu itiraf eder” diye emir verdi.

İŞKENCE BELGELENDİ

Süsem, “Daha sonra gördüğümde durumu çok ağırdı. askıya almışlar, elektrik şoku vermişler, tayzikli su sıkmışlar, falakaya yatırmışlar” dedi. Adli Tıp da Süsem’e işkence gördüğü yönünde rapor verdi.

DAVA AÇILDI

Avukat emriyle gözaltında işkence gören Süsem daha sonra çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. Hakkında MKP’ye üyelikten dava açıldı. Anayasa’yı zorla değiştirme suçundan ömür boyu hapsi istendi. 2007’de müebbet hapis cezasına mahkum edildi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, kararı bozdu ve Süsem’i tahliye etti.

4 YILLIK ÖZGÜRLÜK

Süsem sadece 4 yıl özgür kaldı. Bu sırada “Eylül” dergisini çıkarmaya başladı. Eylül, hapishane sanat ve edebiyat dergisiydi. İlk sayısı Süsem’in katkılarıyla 1 Nisan 2007’de çıktı. İlk dört sayı fanzin olarak yayınlandı. Daha sonra matbu basıma geçti. Tam 13 sayı çıkardı. Hapishanelerdeki mahkumların eserleriyle oluşan Eylül dergisi çok büyük zorluklarla karşılaştı. Hapishanelerde dergilere el konuldu, mahkumların dergiye gönderdiği yazılar imha edildi.

YENİDEN HAPİSHANE

Ve Süsem, 1 Şubat 2010 günü sokak ortasında kendi deyimiyle “aksiyon filmlerinden araklanmış sahnelerle polis-jandarma işbirliğiyle karga-tulumba” gözaltına alındı. Neden gözaltına alındığını bilmeden 5 Şubat’ta çıkarıldığı hakimlikte “aslı astarı olmayan iddialara yasal materyaller gerekçe gösterilerek” tutuklandı. Tutuklanmasına gerekçe edilen deliller Eylül Dergisi’ne çeşitli hapishanelerden gönderilen kartlar ve kimi yayınevlerinden yine dergiye gelen kitaplardı. Süsem, “Delil diye sunulan kartlar, devletin hapishanelerinde mektup okuma komisyonlarının denetiminden geçerek görüldü damgası vurulmuştu. söz bahsi edilen kitaplar da devletin yetkili makamlarınca denetlenip yayınına izin verilen esellerdi. Yasal delillere rağmen tutuklanmam keyfiyet arz etmekte bu hukuksz saldırı ‘muhalif basın’a devletin yaklaşımını göstermektedir” diye anlatacaktı yeniden tutuklanmasını.

DAVAYA DEVAM

Süsem’e Eylül dergisi nedeniyle açılan dava sürerken MKP’ye üyelik iddiasıyla Yargıtay’dan bozulan davada da sona yaklaşıldı. Yargıtay’ın kararı bozmasının ardından yeniden davaya bakan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, bir kez daha müebbet hapis cezası verdi. Yargıtay bu cezayı da bozdu. Ama 12. Ağır Ceza Mahkemesi, kararında ısrar etti. Süsem’e Anayasal düzeni değiştirmek suçundan müebbet hapis cezası verdi.

MÜEBBET HAPİS CEZASI ONANDI

Perşembe günü kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, kararı bu kez onadı. 2000 yılından bu yana süren dava bu kez kesinleşmiş oldu. Eylül’ü çıkardığı için zaten cezaevinde tutulan Süsem’in üyelikten verilen cezasının infazına başlanacak.

ANF

Etiketler
Daha fazlası
Close