DÜNYAİŞÇİ SINIFI

‘GM Canada’da grev hazırlığı ve işçi kıyımı tehdidi

Kanada’nın küçük bir kasabasında 3 bin işçinin çalıştığı fabrikada grev hazırlığı yapılırken işçi kıyımı da gündemde

HABER MERKEZİ– Kanada’nın Ontario eyaletine bağlı London bölgesinde küçük bir kasabada kurulu ‘General Motors Canada’ şirketinin CAMI fabrikasında binlerce işçi greve hazırlanıyor.

Yaklaşık 3.000 işçinin çalıştığı fabrikada 1.500 işçi Pazar günü düzenlenen oylamada yüzde 99.8 oyla “greve evet” dedi.

Sendika ile patronlar arasında devam eden sözleşme müzakereleri 10 Ağustos’ta başlamıştı. Taraflar arasında yürürlükteki sözleşmenin süresi 17 Eylül’de sona eriyor. Yapılması muhtemel grevin başlangıç tarihi de 17 Eylül olarak belirlendi.

Sendika, “Meksika’ya taşınacak üretim bölümlerine bağlı yaşanacak iş kayıplarının yeni yatırımlarla telafi edilmesini, bunun yanında daha iyi bir ücret talep ediyor. Sendika ayrıca, kuralsızlaşmış tatil izinlerinin belirlenmesi ve işçilerin yaşadığı sorunlara dair şikayetlerini iletmelerinin önündeki engellerin kaldırılması gibi talepler de öne sürüyor.

Yaklaşık 3.000 işçiyi temsil eden sendika grev hazırlıkları yaparken patronların toplu işten atma tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Bir hafta içinde 400 işçinin işten atılması gündemde.

Zira bu yılın başlarında GM Canada patronları CAMI tesisinde ‘arazi aracı’ üretimini Meksika’ya kaydıracaklarını ve bundan dolayı 600’ün üzerinde “iş kaybı” olacağını duyurmuşlardı. Bu, fabrikadaki üretim kapasitesinin yüzde 85’e düşürülmesi anlamına geliyor. 13.000 nüfuslu Ingersoll kasabasında 600’ün üzerinde işçinin işinden olması, CAMI’ya parça tedarik eden irili ufaklı bir çok işletmenin de bu durumdan etkileneceği düşünülecek olursa bölge halkı açısından büyük bir sorun teşkil ediyor.

CAMI fabrikası, devletin de hatırı sayılır desteğiyle, 1986 yılında Ingersoll kasabasında General Motors ve Suzuki Motor Corp.’un ortak girişimi olarak kuruldu. 1989’da tam teşeküllü faaliyete geçti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close