DÜNYAManşet

Göçmenler konvoyu: İlk grup ABD sınırına ulaştı

Orta Amerika ülkelerinden yola çıkıp ABD’ye yürüyen göçmenlerden 357’si sınıra en yakın kasaba Tijuana’ya vardı

HABER MERKEZİ– Meksika üzerinden ABD’ye geçmeye çalışan binlerce göçmenden 357’sinin, ABD sınırına en yakın yer olan Tijuana kasabasına ulaştığı bildirildi.

İçlerinden yaklaşık 20 göçmen, Pasifik kıyısındaki Tijuana ile San Diego arasındaki çitlere (Salı günü) tırmandı. Eylem karşısında ABD Sınır Muhafız subayları hareketlendi ama müdahale etmekten kaçındı.

Çitlere tırmananlar eylemlerini yaklaşık 20 dakika sonra bitirip Meksika tarafına döndü.

ABD’nin sınırda askeri yığınağı

Güneybatı sınırı boyunca ABD’nin askeri varlığı, tarihinin en üst noktasında. 26 (kara ve deniz) sınır kapısında görevli gümrük memurları ve “Sınır Devriye” ajanlarının sayısı yaklaşık 17 bin civarında.

Teksas’ta şu anda 2 bin 800 asker var, Arizona’da bin 500, Kaliforniya’da bin 500 asker konuşlandırıldı.

Honduras’tan yola çıktılar

Honduras, Guatemala ve El Salvador’dan şiddet ve yoksulluk nedeniyle kaçan ve 7 bin kişiden fazla olduğu bildirilen konvoyun yolculuğu, birkaç hafta önce Honduras’tan başlamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta yaptığı açıklamada, göçmen konvoyunun ABD’ye girişine izin vermeyeceklerini belirtmiş; Meksika sınırına 10-15 bin asker göndereceklerini kaydetmişti.

Göçmenleri düşman ilan eden Trump, taşla silah arasında “fazla fark” olmadığını söyleyerek güvenlik güçlerine, göçmenlerin atacağı taşı silah gibi görmelerini atılan taşlara ateşle karşılık verilebileceğini belirtmişti.

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde ABD’de yapılan Kongre ara seçimlerinden bu yana Trump bu konuda adeta sessizliğe gömüldü.

Kaynak: Ajanslar

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close