DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Güney Afrika: Tarım işçilerinin grevi sonuç verdi

Hükümetin belirlediği asgari (sefalet) ücretin de altında olan ücret uygulaması tarım işçilerinin direnişine çarptı

HABER MERKEZİ– Güney Afrika’nın “Doğu Cape” eyaletindeki “Sundays Nehri Vadisi” etrafında kurulu ve genelde “beyazların” sahipliğinde olan çiftliklerde çalışan binlerce tarım işçisinini katıldığı grevin bugün sonlandırıldığı bildirildi.

Allafrica.com’un aktardığına göre, tarım işçilerinin grev ve direnişleri kendilerine dayatılan kölelik ücretini bir nebze de olsa yukarıya taşıdı. Tarım işçileri için belirlenmiş olan saat başına 16 Rand’lık asgari ücret, ülke geneli için geçerli olan 20 Rand (yaklaşık 1,62 dolar)’a yükseltildi.

Bu yöndeki anlaşmanın 8 Haziran’dan itibaren yürürlüğe gireceğinin duyurulmasıyla tarım işçilerin iş başı yapacağı bildirildi.

Nisan ayının sonlarında, ulusal asgari (sefalet) ücretine karşı değişik sektörlerden işçilerin katılımıyla ülke çapında gerçekleştirilen protestolar çığ gibi büyüyerek adeta isyana dönüşmüş ve bu mücadele dalgası tarım işçilerini de içine almıştı.

25 Nisan’da ise sendikaların çağrısıyla ülke genelinde yüzbinlerce işçi genel greve yaptı, sokaklara çıktı. Saat başına 20 Rand olan asgari ücretin sefalet ücreti olduğunu savunan sendikalar “yaşanabilir bir ücret için” mücadeleyi sürdüreceklerini ilan ettiler. Genel grevle hükümeti uyardılar.

Söz konusu sefalet ücretinin de altında ücretlerin dayatıldığı tarım işçileri de bu duruma karşı çıkarak “Şu anda saat ücreti olarak 16 R alıyoruz. ‘Beyaz yöneticiler’ ise 8,600 R alıyor. Biz ömür boyu çalışsak bunu kazanamayız. Irkçı ve ayrımcı uygulamaları reddediyoruz” dediler. Kölece çalışmaya isyan eden işçiler berbat barınma koşullarından bıkmış durumdalar.

25 Nisan’daki genel grevden sonra tarım işçileri 30 Mayıs’ta yine greve çıktılar. Greve “Doğu Cape”de on bin civarında tarım işçisi katıldı. İşçiler geçtiğimiz Salı gecesi 3 traktör ve 1 çiftlik deposunu ateşe verdi. Çarşamba günü ise binlerce işçi Addo kentinde protesto gösterisi gerçekleştirdi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close