İŞÇİ SINIFIManşetVideo

Haiti halkının öfkesi dinmiyor

Devlet Başkanı Moise’nin istifasını isteyen protestocular sokağa çıkarak polis karakolunu bastı, kamu binalarını ateşe verdi

HABER MERKEZİ– Karayip ülkesi Haiti’de Devlet Başkanı Jovenel Moise liderliğindeki hükümete karşı Haziran’da yeniden başlayan protesto eylemleri devam ediyor.

Cuma günü başkent Port-au-Prince’de sokağa çıkan protestocular, polis özel harekat birimine ait bir karakolu basarak tahrip etti. Yollarda lastikler yakıldı, barikatlar kuruldu.

Eylemciler, Cite Soleil’de, ABD’li şirketlere ait bir araç kiralama ve kargo şubesini de yaktı.

Öte yandan Port-au-Prince’in güneyindeki sahil şehri Jacmel’deki protestocular bir mahkeme binasını ateşe verdi.

Cuma günkü protestolar, Haiti halkının ciddi miktarda benzin, enerji ve yiyecek sıkıntısı çekmesiyle sonuçlanan ekonomik-sistemsel krizin ardından geldi.

ABD destekli Moise’ye karşı protestolar

Haiti’de, 7 Şubat’ta başkent Port-au-Prince ve diğer şehirlerde binlerce kişi, Venezuela hükümetinin 2005’te başlattığı petrol yardım programı “Petrocaribe” fonlarıyla ilgili yolsuzluk iddialarına tepki olarak protesto gösterilerine başlamıştı.

Yüksek enflasyon, işsizlik, yoksulluk ve yolsuzluğa tepki olarak başlayan hükümet karşıtı protestolara, başta başkent Port-au-Prince’de olmak üzere yüz binlerce kişi katılmıştı.

“ABD yanlısı olmakla” suçlanan Devlet Başkanı Moise’ye tepki gösteren eylemciler, gösterilerde ABD bayraklarını ateşe vermişti.

Eylemlerde Şubat sonu itibarıyla en az 9 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı kaydedilmişti.

Nüfusun yüzde 60’ının yoksulluk sınırının altında yaşadığı Haiti’de, geçen yıl düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde ise 8 kişi yaşamını yitirmişti.

Haiti halkı, Moise’in yıllarca sürdürdüğü neoliberal politikalara karşı öfkeli. Mevcut protestolar, Temmuz’un 2018’de, başkanın ve hükümetin Uluslararası Para Fonu IMF programı kapsamında enerji sübvansiyonlarını durdurmaya çalıştığı bir dönemde başladı. Plan iptal edilmesine rağmen, Moise ve müttefiklerini içeren suçlamalar olarak, Venezüella’dan alınan maddi yardım da dahil olmak üzere yolsuzluk ve kamu fonlarının kötüye kullanımı gibi nedenlerden ötürü aylar sonra öfke ısrar etti ve yoğunlaştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close